بورس ارز شروع به کار می کند یا نه؟

بورس ارز شروع به کار می کند یا نه؟


این روزها عملی نشدن وعده ی ارز تک نرخی و بالا رفتن قیمت دلار به تازگی در بازار پول و ارز رخ داده است. همچنین اظهار نظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مبنی بر موافقت بانک مرکزی جمهوری اسلامی با راه‌اندازی بورس ارز را نیز باید به این عوامل افزود.

 این کار علاوه بر کم‌رنگ کردن اعتماد فعالان این حوزه دارد. لذا این گروه خواهان شفاف سازی بازار ارز و پول و راه اندازی بازار ارز هستند. همچنین در سال‌های پیشین دولت‌ها آرزو داشت تا روزی بتوانند برای این مشکل بزرگ و حل نشدنی ارز و دلار در کشور راه پیدا کند که در اثر تحریم ها و افزایش نقدینگی موفق به انجام آن نشد.

راه اندازی بورس ارز از نظر نماینده مجلس:

به گفته نماینده مردم در مجلس، بانک مرکزی اعتقاد دارد بورس ارز، به ارز فیزیکی نیاز دارد و رویه این بورس نیز کمک به کم کردن معاملات فیزیکی است که با شروع به کار بورس ارز گرفتاری‌های این بازار پرآشوب برطرف خواهد شد. از طرفی شفافیت بازار ارز و پول، ایجاد قیمت تعادلی در مقوله ارز و بوجود آمدن ساز‌و‌کار صحیح در معاملات از کارکردهای اصلی بورس پول است با عملی شدن آن بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.

به گفته‌ی آقای ابراهیمی وضع موجود بازار ارز ایران باعث یک رانت برزگ میلیاردی شده که هیچ فایده و نفعی برای ملت ندارد و مجلس شورای اسلامی به این موضوع معترض است. از این رو رئیس بانک مرکزینظر مجلس را قبول کرده و قرار است در آینده نزدیک بازار بورس ارز اجرایی شود که با راه‌اندازی این بازار، تسلط دلار در کشور از بین خواهد رفت. به مانند ماجرای تک نرخی شدن ارز که چند سال است بانک مرکزی مجوز مبادله‌ی ارز آزاد و ارز مبادله‌ای را به بانک‌ها اعلام کرده است.

نوسانات بسیار شدید قیمت ارز در این سالها موجب شده کارشناسان بازار ارز دولت‌ها را به ناتوانی مدیریت ارز و پول متهم کنند. از جمله مزایای چند نرخی بودن دلار و ارز در این سال‌ها به وجود آمدن بازار حبابی و غیرشفاف در اقتصاد کشور بوده است. بنابراین بازار ارز و پول در سال‌های گذشته دائما یکی از دغدغه‌های دولت‌ها در زمینه‌ی اقتصادی مطرح بوده است. در برابر موافقان شروع به کار بازار بورس ارز معتقدند در سال‌های پیشین با نرخ‌گذاری دستوری بر بازار ارز و یا ایجاد محدودیت در خرید و فروش ارزها، دولت‌ دخالت مستقیمی در بازار ارز و پول دارند.

منبع: صرافی ستاره سهیل