عرضه دلار دولتی به صرافی ها

عرضه دلار دولتی به صرافی ها


چند وقتی از عرضه دلار دولتی به  صرافی های منتخب می گذرد و این روش تا حدودی توانسته نرخ ارز را کنترل کند اما می توانست بهتر هم باشد. این ارزهای دولتی فقط به برخی صرافی ها که از طرف بانک مرکزی منتخب بودند تعلق می گرفته اما به تازگی بانک مرکزی فراخوانی برای دریافت دلار دولتی به همه صرافی ها داده تا هر صرافی که می خواهد دلار دولتی دریافت کند اعلام آمادگی کند.

ارائه دلار دولتی به صرافی های معتبر

نکته مهم این است که فقط صرافی های مجاز می توانند اقدام به دریافت ارز دولتی کنند و به بانک ها مراجع کنند. به صرافی های غیر مجاز و دلار های خیابانی دلار دولتی تعلق نمی گیرد. بانک مرکزی اعلام کرده صرافی های مجاز می توانند تا پنجاه هزار دلار دولتی خریداری کرده و در بازار عرضه کنند و پس از اتمام آن دوباره پنجاه هزار دلار دیگر دریافت کنند. 

عرضه قطره چکانی دلار دولتی در صرافی ها تاحدودی از تلاطم بازار کم کرده و همین باعث شده قیمت دلار از چهارهزار و هفتصد تومان بالاتر نرود و رود نزولی پیدا کند.

عدم ارائه ارز دولتی به دلالان

البته دلالان دلار و ارز که خود اقدام به خرید و فروش دلار می کنند و دلار دولتی را از صرافی ها خریداری کرده و در بازار سیاه خود با قیمت بالاتر به فروش می رسانند. 

اگر امروز توزیع ارز دولتی متوقف می شود قیمت دلار رکوردهای بیشتری می زد و قیمت آن بالاتر می رفت ما با این توزیع هر چند قطره چکانی نرخ ارز تاحدودی کاهش یافت. به نظر می رسد با توزیع گسترده ارز مرجع در تمام صرافی های مجاز بتوان قیمت دلار را بیشتر شکاند و مظنه آن را در بازار کاهش داد.

هوشیاری مردم در خرید دلار

در این بازار پرآشوب ارز به مردم توصیه شده که از سرمایه گذاری در این بازار پرهیز کنند و سرمایه خود را برای خرید ارز صرف نکنند زیرا به زودی قیمت ارز کاهش می یابد و آنها متضرر خواهند شد. برخی می گویند قبلا در چنین شرایطی بانک مرکزی قیمت ها را بیشتر کنترل می کرد و باعث کاهش آنها می شود اما این بار بانک مرکزی دخالت کمتری دارد و قیمت ها بیشتر شده است.

به نظر می رسد با ورود جدی بانک مرکزی به بازار دلار و افزایش عرضه دلار در صرافی ها حباب قیمت ها از بین برود و نرخ ارز کاهش یابد.