ثابت ماندن نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا

ثابت ماندن نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا


نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا چیزی است که تاثیر مستقیمی بر نرخ ارز دارد و با تغییر آن قیمت دلار به سرعت تغییر می کند. چند روز پیش بوده که آمریکا با افزایش نرخ بهره باعث شد قیمت دلار بالا برود و این افزایش نرخ دلار در جهان تاثیر گذار واقع شد و ارز دلار در بازارهای جهانی نیز دچار تغییر شد.

فدرال رزرو در جلسه اول سال جدید میلادی با ثابت نگه داشتن نرخ بهره قصد در کنترل قیمت دلار و بازار های دیگر را دارد. گرچه افزایش قیمت دلار به نفع پول ملی آمریکا است اما همین موضوع باعث گران شدن نفت، طلا و دیگر محصولات می شود که در اقتصاد آمریکا نیز تاثیرگذار است.

تاثیر نرخ بهره آمریکا بر بازار ارز و طلا

با توجه به تاثیرات مستقیم نرخ بهره آمریکا بر قیمت دلار، قیمت نفت، قیمت طلا و بازارهای دیگر مانند بورس، فدرال رزرو آمریکا تصمیم گرفت نرخ بهره را ثابت نگه دارد تا دیگر نوسانی در بازار سرمایه رخ ندهد.

تحلیلگران اقتصادی براین باورند که این ثبات در نرخ بهره آمریکا دائمی نیست و در جلسه بعدی فدرال رزرو نرخ بهره افزایش خواهد یافت که همین باعث افزایش قیمت دلار و طلا می شود. اگر فدرال رزرو نرخ بهره را بالا ببرد بسیاری از کشورها متضرر می شوند و ممکن است به اقتصاد آنها لطمه وارد شود.