صعود، فرود و ثبات نرخ ارزها در بازار

صعود، فرود و ثبات نرخ ارزها در بازار


در بازار پرنوسان ارز در این روزها برخی ارزها رشد داشتند و برخی نیز کاهش را تجربه کردند. در این میان دلار تغییری نداشت و قیمت قبلی خود را حفظ کرد. بنابر اعلام بانک مرکزی ارزش چهارده ارز صعود داشت و نوزده ارز روند نزولی داشتند. اما شش ارز تغییری را دنبال نکردند  و قیمت آنها ثابت ماند. با این حال دلار همچنان قیمت بالایی در بازار دارد.

دلار آمریکا که معمولا در گزارش ها رشد قیمتی داشته این بار اما قیمت آن ثابت ماند تغییری نکرد. لیست تغییرات قیمت ها به شرح زیر است.

ثبات دلار آمریکا و کاهش قیمت یورو

قیمت دلار آمریکا ثابت ماند، یورو ۰.۱ درصد کاهش، پوند انگلیس کاهش، فرانک سوئیس صد ریال افزایش، کرون نروژ افزایش، کرون نروژ افزایش، روپیه هند افزایش ۵ درصدی را به همراه داشت. درهم امارات و دینار کویت هر کدام چند درصد کاهش داشتند. گفته می شود به خاطر مشکلات اقتصادی امارات در مقابل عربستان این کاهش نرخ به وجود آمده است.

تغییر ین ژاپن و ریال عمان

روپیه پاکستان ثابت ماند و ین ژاپن، دلار هنگ کنگ، دلار کانادا تغییری جزئی را تجربه کردند. ریال عمان افزایش داشت و راند آفریقای جنوبی تغییری نکرد. ریل ترکیه و روبل روسیه نیز اندکی کاهش داشتند. کاهش روبل روسیه با توجه و اقتصاد روسیه کمی غیر عادی به نظر می رسد.

افزایش ارزش ریال

ریال قطر، دینار عراق و لیر سوریه هر یک با ۰.۸ درصد افزایش نرخ جدیدی را تجربه کردند. دلار استرالیا و ریال عربستان و دینار بحرین کاهش داشتند و دلار سنگاپور در بازار ارز تغییری نداشت. رینگیت مالزی اما در این میان نرخ جالبی را به خود اختصاص داد. این ارز که تا کنون تغییر جدی را نداشته بالاخره بعد از این همه مدت دو درصد رشد داشت.

بات تایلند کمی رشد داشت اما این رشد محسوس نبود و تغییری در معامله آن ایجاد نکرد. سومونی تاجیکستان ثابت بود و منات آذربایجان پنج درصد کاهش داشت. تنگه قزاقستان نیز مانند منات آذربایجان تغییر کرد.