آشنایی با درام، واحد پول ارمنستان

آشنایی با درام، واحد پول ارمنستان


یکی از واحد های پولی که از آن استفاده می شود درام است که پول رایج کشور ارمنستان می باشد که در معاملات داخلی این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه کلمه درام از کلمه فارسی درم گرفته شده است که با ورود به زبان ارمنی به صورت درام درآمده است. البته درم در زبان ارمنی معنی پول هم می دهد که امروزه واحد پول کشور ارمنستان است. علامت اختصاری بین المللی درام AMD می باشد که در معاملات بین المللی از آن استفاده می شود.

پول ارمنستان واحد های کوچکترین نیز دارد که به آن لوما می گویند. هر صد لوما یک درام است. درام واحد کوچکی است و امروزه واحد های بزرگتری است آن در ارمنستان وجود دارد. دیگر یک درامی در این کشور پیدا نمیشود و کوچکترین پول موجود ده درامی است. 

پیشینه درام واحد پول ارمنستان

پیشینه درام مربوط به حدود بیست سال قبل است. در آن زمان سکه های نقره ای وجود داشت که به آنها درام گفته می شد. با استقلال ارمنستان این کشور برای خود واحد پولی درام را تعیین کرد. ارمنستان زیرمجموعه شوروی بود که با فروپاشی شوروی واحد پولی درام را انتخاب کرد. در آن زمان ارزش درام دویست برابر روبل بود. یعنی هر دویست روبل می شد یک درام.

ارزش درام ارمنستان در مقابل دلار آمریکا

درام نیز مانند دیگر واحد ها از دلار ارزش کمترین دارد. ارزش دلار آمریکا چهارصد برابر درام ارمنستان است. یعنی ۴۴۰ درام ارمنستان برابری می کند با یک دلار آمریکا. برای دریافت درام در ارمنستان می توان از بانک ها، صرافی ها و فرودگاهها اقدام به دریافت درام کنید. در کشور خودمان نیز می توانند از صرافی های معتبر درام ارمنستان را دریافت کنید.

انواع اسکناس درام

تا به حال اسکناس های مختلفی از درام چاپ شده است که عبارتند از: اسکناس صد هزار درامی که رنگ آبی دارد، اسکناس پنجاه هزار درامی که رنگ قهوه ای دارد، اسکناس بیست هزار درامی که نارنجی رنگ است، اسکناس ده هزار درامی که بنفش است، اسکناس پنج هزار درامی که رنگ کرمی دارد و در نهایت اسکناس هزار درامی که سبز است و در معاملات روزمره مردم مورد استفاده قرار می گیرد.