آشنایی با اصطلاح اقتصاد خرد

آشنایی با اصطلاح اقتصاد خرد


در حالت کلی اقتصاد در دوبخش وجود دارد که یکی اقتصاد کلان و یکی اقتصاد خرد است. اما اقتصاد کلان به بررسی رفتار اقتصادی کلی و کلان کشور می پردازد حال آنکه اقتصاد خرد به بررسی جزئیان اقتصادی می پردازد و به کلیات اقتصادی کاری ندارد. از جمله از اهداف اصلی اقتصاد خرد بررسی بازار عرضه و تقاضا و برقرار کردن رابطه ای نسبی برای عرضه و تقاضا می باشد طوری که تعادل برقرار باشد.

اقتصاد خرد که شاخه‌ای از علم اقتصاد است و به بررسی مشکلات اقتصادی می پردازد توسط دانشمندان حوزه اقتصادی کشف شده و روز به روز بر دانش آن افزوده می شود. این حوزه اقتصادی به مطالعه انحصاری اقتصاد زیر و زندگی مردم می پردازد و آن را تجزیه و تحلیل می کند.  همچنین بازار و رفتار مصرف کنندگان و تولید کننده را زیر نظر می گیرد و بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی را حمایت می کند.

نگاه اقتصاد محور

با این نگاه می توان اکثر مشکلات اقتصادی موجود در اقتصاد کشورها را حل کرد و راه چاره ای برای آنها پیدا کرد. این نگاه به پدیده‌های اقتصادی کمک می کند تا روش حال آنها را پیدا کنیم و در صدد حل مشکل برآییم. عواملی نظیر بیکاری، تورم و سطوح دستمزد کارگران و بالا بودن قیمت اجناس از جمله مشکلات اقتصادی موجود در کشور ما است که با این روش می توان به حل آن پرداخت.

اما چیزی که مهم است این است که نکات موجود در اقتصاد خرد نگاهی تئوری به مشکلات دارند و برای حل مشکلات اقتصادی باید آنها را عملی کرد. در واقع اقتصاد خرد فقط روش های حل مشکلات اقتصادی است و حل این مشکلات برعهده فعالان این حوزه است. همچنین بازار عرضه و تقاضا را نیز می توان با این اقتصاد حل کرد و تعادل را در این بازار حفظ کرد.

کاربرد اقتصاد خرد در حل مشکلات اقتصادی

در حالی که به نظر این دو شاخه اصلی اقتصادی کشور متفاوت از هم به نظر می آیند اما کاملا به هم ربط دارند و وابسته به هم هستند و بسیاری از مسایل اقتصادی به هردوی این عناصر نیاز دارد. مثلا با افزایش نرخ تورم قیمت مواد دلار و ارز هم بالا میرود و در آن صورت نرخ بیکاری و طلا و سکه هم تحت تاثیر آن قرار خواهند گرفت. اگر اقتصاد به بررسی جزئی زندگی افراد و اعضای جامعه بپردازد میشود اقتصاد خرد و اگر کلیات و مشکلات اصلی جامعه را بررسی کند میشود اقتصاد کلان. این دو اقتصاد در تمام کشورها از جمله کشور ما وجود دارد و بنگاه داران اقتصادی به بررسی آن می پردازند.

منبع: خبرگزاری میزان