آشنایی با کرون، واحد پولی سوئد و نروژ

آشنایی با کرون، واحد پولی سوئد و نروژ


کرون یکی از واحدهای پولی است که در برخی از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و به وسیله آن معاملات انجام می شوند. کشورهای سوئد، نروژ، جمهوری چک، ایسلند و دانمارک از کرون به عنوان واحد پول استفاده می کنند. البته دو کشور استونی و اسلواکی نیز تا چند سال پیش از کرون استفاده می کردند اما دیگر از آن استفاده نمی کنند.

پیشینه کرون

تاریخچه کرون به صدها سال قبل باز می گردد. در قرن نوزدهم میلادی ارز کرون ایجاد شد و کشور سوئد از آن به عنوان واحد پول استفاده کرد. پول قبلی کشور سوئد مختص خودش بود اما پول جدید یعنی کرون را چند کشور دیگر نظیر نروژ و دانمارک نیز مورد استفاده قرار می دادند.

کرون از جمله ارزهای جوان به حساب می آید یعنی طول عمر آن به چند صد سال قبل (کمتر از سیصد سال) بازمی گردد و در مقابل ارزهای قدیمی مانند دلار و یورو جوان به شمار می آید.

ویژگی های ارز کرون

یکی از نکات جالب این ارز این است که اگر چه سوئد جزء کشورهای اروپایی است و باید از ارز یکچارچه اتحادیه اروپا یعنی یورو استفاده کند اما با این حال برای خود واحد جداگانه پول به نام کرون دارد که دیگر کشورها نیز برای فرار از حوزه پولی یورو می توانند به آن بپیوندند. این موضوع باعث شده کاهش ارزش یورو در این روزها به خاطر سیاست های ریاضتی اروپا دامن گیر سوئد نشوند و اقتصاد آن همچنان در حال رشد باشد.

یکی از ویژگی های کرون این است که مانند دیگر ارز ها زیرمجموعه ندارد. دلار آمریکا دارای زیرمجموعه ی سنت است و پوند انگلیس به چندین پنی تقسیم می شود اما کرون سوئد و هیچ یک از کرون ها به جز کوچکترین تقسیم نمی شوند.

زیرمجموعه های حوزه پولی کرون

اگر چه حوزه پولی کرون پنج زیرمجموعه دارد اما با این حال ارز بین المللی محسوب نمی شود و در بازارهای جهانی اعتبار زیادی ندارد. علتش هم این است که کشورهای زیرمجموعه کرون اقتصاد قوی ندارند و صادرات آنها زیاد نیست.

کرون نیز مانند دیگر ارزها علامت اختصاری دارد. اما کرون هر کشور علامت جداگانه ای دارد. کرون چک که پول جمهوری چک است با علامت CZK مشخص می شود. کرون ایسلندی با علامت ISK مشخص می شود که مربوط به ایسلند است. کرون سوئد با علامت SEK و کرون نروژ با علامت اختصاری NOK مشخص می شود.همچنین علامت DKK نیز مربوط به کرون دانمارک می باشد.