کابوس دلار ۵۰۰۰ تومانی در بازار ارز

کابوس دلار ۵۰۰۰ تومانی در بازار ارز


آخرین نرخ دلار در بازار ارز ۴۸۰۰ تومان است. نرخی که رکورد جدیدی برای دلار در بازار ارز ایران به حساب می آید. تا به حال قیمت دلار تا این حد بالا نرفته بود و این اولین باری است که قیمت دلار به این مقدار رسیده است. بازار ارز برای اولین بار در عمر خود قیمت ۴۸۰۰  تومان را برای دلار تجربه کرد و اوضاع طوری است که به نظر می رسد این قیمت بیشتر نیز خواهد شد.

قیمت دلار در ماه های اخیر نوسان زیادی داشته یعنی چیزی در حدود هزار تومان به قیمت آن افزوده شده است بدون این که دلیل قانع کننده ای برای آن وجود داشته باشد. حتی در نیم سال دوم امسال قیمت دلار چهارهزار تومان بوده که ناگهان رشد پیدا کرد و به ۴۵۰۰ تومان رسید. در ماه اخیر نیز از ۴۵۰۰ تومان به ۴۷۰۰ تومان رشد کرد که این قیمت دوام نیاورد و به قیمت قبلی خود بازگشت. اما دوباره بعد از چند روز افزایش قیمت شروع شد و نرخ دلار به ۴۸۰۰ تومان رسید. بعید هم نیست مظنه دلار در بازار به ۵۰۰۰ تومان نیز برسد.

تعدیل قیمت دلار از حرف تا عمل

گرچه مسئولین بانک مرکزی از تعدیل قیمت دلار در بازار خبر داده بودند و از مردم خواستند در این بازار پر فراز و نشیب وارد نشوند اما این وعده تحقق پیدا نکرد و به جای مردم دلالان این بازار را پر کردند. بانک مرکزی تزریق ارز دولتی را به کندی انجام می دهد و قیمت ارز در بازار به تندی بالا می رود. حکایت این روزهای بازار است که هیچ قانونی ندارد و عملا دلالان ارز قیمت ها را تعیین می کنند. یعنی بازار به حال خود رها شده است.

بازار دلار بازاری پرآشوب است. نه تنها بازار دلار بلکه بازار ارز و جدیدا بازار سکه نیز دچار تلاطم و نوسان شده است و قیمت های آن تغییرات شدیدی می کند. این تغییر قیمت ها و نوسانات قیمت دلار همچون ویروسی به بازار سکه نیز سرایت کرده و قیمت سکه در روزهای اخیر افزایش یافته است.

کنترل بازار ارز بدون کاهش قیمت دلار

نکته جالب در این ماجرا این است که رئیس بانک مرکزی دائما خبر از کنترل بازار ارز و نوسان گیری از قیمت ها می دهد اما به هیچ وجه نمی گوید قیمت دلار و ارز کاهش خواهد یافت و یا اینکه بانک مرکزی قیمت ارز را کاهش می دهد. قیمت دلار دولتی حدود ٣٥٠٠ تومان است و قیمت دلار بازاری به ۴۸۰۰ تومان رسیده است. یعنی اختلاف قیمت دلار دولتی و بازاری ١٣٠٠ تومان است. حتی اگر فکر کنیم قیمت دلار به یک ماه قبل بازگردد یعنی ۴۵۰۰ تومان شود باز هم این قیمت زیاد است و به گفته فعالان حوزه پول و اقتصاد قیمت حقیقی دلار ۴۰۰۰ است. یعنی الان قیمت دلار ۸۰۰ تومان حباب دارد که معلوم نیست این حباب چه زمانی از بین خواهد رفت.

تعیین قیمت دلار در دست بانک مرکزی یا دلالان؟

در گذشته که کارشناسان ارز و اقتصاد در مورد نرخ دلار و ارز صحبت می کردند بانک مرکزی می گفت قیمت دلار باید توسط بانک مرکزی تعیین شود و دیگران حق تعیین قیمت ندارند اما الان بازار ارز به حال خود رها شده و دلالان و سودجویان هستند که قیمت ها را تعیین می کنند. در این زمان کابوس دلار ۵۰۰۰ تومانی بر سر بازار ارز سایه افکنده و باعث نگرانی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران شده است.