حضور پرشور دلالان در حراجی سکه

حضور پرشور دلالان در حراجی سکه


کم توجهی مجدد مردم به پیش فروش سکه می تواند به این معنی باشد که حراج سکه دیگر رونق سابق را ندارد و این عدم استقبال می تواند انتظار مردم برای پیش فروش شدن سکه را به دنبال داشته باشد. چند وقتی می شود که حراجی های سکه مانند گذشته مشتری ندارد و بعضا دیده می شود هیچ فردی در آن وجود ندارد.

بانک کارگشایی که از گذشته متولی حراج سکه بوده مجددا حراج سکه را آغاز کرد درحالی که هیچ استقبالی از آن توسط مردم به عمل نیامد. این بی توجهی در نظر کارشناسان اقتصادی به این معناست که مردم منتظر طرح جدید بانک مرکزی یعنی پیش فروش سکه هستند و می خواهند با پیش خرید سکه قیمت هزینه کمتری صرف کنند. البته پیش از طرح پیش فروش سکه نیز حراجی های سکه رونق آنچنانی نداشت و گفته می شد علت آن را باید در درون بازار سکه جستجو کرد.

پیش فروش سکه علت بی توجهی مردم به حراجی ها

منظور از کساد بودن بازار حراجی های سکه این است که مردم عادی در آن شرکت نمی کنند اما دلالان سکه همچون گذشته پای ثابت این حراجی ها هستند و دائما به خرید سکه مشغول هستند. این دلالان با خرید سکه از حراجی ها با قیمت پایین تر و فروش آنها در بازار آزاد با قیمت بالاتر سود خوبی بدست می آورند.

نظرات متفاوتی در مورد حراجی های سکه و پیش فروش آن وجود دارد. فعالان بازار سکه می گویند بانک مرکزی قصد دارد نقدینگی موجود در دست مردم را به سمت بازار سکه جذب کند و این کار را از طریق پیش فروش پیگیری می کند. همچنین برخی می گویند گرانی اخیر قیمت سکه نیز به دلیل همین طرح پیش فروش سکه است. 

ارتباط بازار ارز با بازار سکه

بازار سکه و ارز با هم در ارتباط هستند و تغییر قیمت یکی در دیگری تاثیرگذار است. به همین دلیل بعضی از متخصصین حوزه سکه و ارز این نظر را دارد که با افزایش نرخ دلار قیمت سکه نیز در بازار افزایش می یابد و با افزایش قیمت سکه رقبت مردم برای پیش خرید سکه و شرکت در طرح پیش فروش سکه بیشتر می شود و این بازار رونق خوبی را کسب می کند. در نتیجه بانک مرکزی از گران شدن دلار نفع می برد و هیچ تلاشی برای کنترل آن نمی کند.

طرح پیش فروش سکه به این صورت است که خریدار مبلغ یک میلیون تومان را پرداخت می کند و مبلغ باقی مانده را در زمان تحویل پرداخت خواهد کرد. همچنین برای دریافت سکه ارزان تر نیز طرح های سه ماهه و شش ماهه موجود است.