آزادی اقتصادی ایران کاهش یافت!

آزادی اقتصادی ایران کاهش یافت!


آزادی اقتصادی یکی از نکات مهم پیشرفت اقتصادی یک کشور محسوب می شود که بنابر گزارش یکی از سازمان های آمار جهانی امتیاز ایران در شاخص آزادی اقتصادی افزایش یافته است و به پنجاه واحد رسیده است. اما شاخص ایران نسبت به کشورهای دیگر کاهش داشته است. یعنی اقتصاد ایران نسبت به دیگر کشورها ضعیف تر شده است.

شاخص آزادی یا شاخص آزادی اقتصادی یکی از مفاهیم حوزه اقتصاد است که به معنی مقدار آزادی فعالیت‌های اقتصادی در هر کشور است که این شاخص از صفر تا صد می باشد و هرچه به صد نزدیکتر شود یعنی آزادی اقتصادی این کشور بیشتر می باشد.

سازمان هریتیج یکی از بنیادهای اعلام شاخص آزادی اقتصادی کشورهاست که در آخرین گزارش خود اعلام کرده شاخص آزادی اقتصادی ایران ۰.۴ واحد رشد داشته اما نسبت به دیگر کشورها کاهش یافته و در رتبه ۱۵۶ در جهان دست یافته است. البته لازم به ذکر است که رتبه جهانی ایران از نظر شاخص آزادی اقتصادی در سال پیشین ۱۷۱ بوده که امسال به ۱۵۶ رسیده است.

رتبه برتر آزادی مربوط به هنگ کنگ

رتبه های برتر این گزارش هنگ کنک با رتبه آزادی اقتصادی ۹۰ رتبه برتر آزادی اقتصادی را در جهان کسب کرده است. کشور سنگاپور رتبه دوم و نیوزلند رتبه سوم آزادی اقتصادی شده است. رتبه چهارم آزادی اقتصادی کشور سوئیس، رتبه پنجم استرالیا، رتبه ششم ایرلند، رتبه هفتم آزادی استونی، رتبه هشتم مربوط به انگلستان، رتبه نهم را کانادا و رتبه دهم آزادی اقتصادی را امارات به خود اختصاص داد. 

رتبه هجدهم آمریکا در آزادی اقتصادی

نکته جالب این که آمریکا با آن اقتصاد قوی و پویای خود که برترین ارز دنیا را دارد رتبه هجدهم را کسب کرده که رتبه آزادی آن ۷۵ می باشد و نسبت به قبل بهتر شده است. کشورهای دیگر مانند آلمان، کره جنوبی و ژاپن نیز رتبه های بیست و پنج تا سی را به خود اختصاص داده اند.

در این میان اما برخی کشورها نیز از این آمار بی نسیب ماندند. کشور های لیبی، یمن، عراق، سوریه و سومالی از دریافت آمار بی نسیب بوده و آماری برای آنها ارائه نشده است.