افزایش مظنه ۱۵ ارز دولتی در بازار

افزایش مظنه ۱۵ ارز دولتی در بازار


در فراز و نشیب های بازار ارز و افزایش قیمت ها در بازار آزاد بانک مرکزی اعلام کرد قیمت تعدادی از ارزهای دولتی کاهش یافته و تعدادی دیگر دچار افزایش قیمت شدند. از جمله ارزهایی که کاهش قیمت در آنها ایجاد شد عبارتند از دلار آمریکا و پوند انگلیس که در بازار آزاد رشد قیمت داشته اند اما در بانک مرکزی کاهش قیمت را شاهد بودند.

حدود سی ارز در بانک مرکزی تغییر قیمت به دنبال داشتند و حدود ده ارز بی تغییر ماندند. بیشترین تغییرات مربوط به سه ارز بین المللی دلار، یورو و پوند بود و باقی تغییرات برای دیگر ارزها رقم خورد.

افزایش نرخ ارزهای بین المللی

البته برخی از ارزهای دولتی نیز هیچ تغییری در قیمت آنها ایجاد نشد و قیمت آنها ثابت ماند. جزئیات تغییر قیمت ها به شرح زیر می باشد. قیمت پوند انگیس که در بازار آزاد به دنبال دلار افزایش قیمت داشت در بانک مرکزی با قیمت ۵۲۰۰ تومان به فروش رفت. دلار آمریکا نیز قیمت ۳۶۰۰ را به خود اختصاص داد و قیمت آن نسبت به روز گذشته چند ریال کاهش داشت. یورو اما ۳ ریال افزایش قیمت داشت و نرخ آن در بانک مرکزی به ۴۶۰۰ تومان رسید. ارزهای دیگر نظیر فرانک سوئیس و کرون سوئد نیز هر یک چند ریال افزایش قیمت پیدا کردند. قیمت کرون نروژ حدود ۴۷۰۰ تومان اعلام شد و کرون دانمارک نزدیک به ۶۱۰۰ تومان قیمت گرفت. درهم امارات هم به ارزش هزار تومان به فروش رسید. روبل روسیه ۶۵۴ ریال قیمت داشت و روپیه پاکستان و ین ژاپن ۳۳ ریال قیمت خوردند. 

تغییر قیمت دیگر دلار های در بانک مرکزی

دیگر دلار ها نیز در بانک مرکزی بی تغییر نماندند. دلار کانادا، دلار استرالیا و دلار سنگاپور هر یک چند ریال تغییر کردند. دلار کانادا قیمت ۲۹۷۶ تومان را و دلار استرالیا نرخ خود را به ۲۹۳۰ تومان رساند. دلار سنگاپور نیز با تغییر دو ریالی به ۲۸۰۰ تومان رسید. دلار هنگ کونگ هم تغییر قیمت داشت. دلار آمریکا هم که پای ثابت تمام تغییرات بوده و است و در هر تغییری نرخ دلار نیز تغییر می کند و مظنه آن در بازار بالا می رود.

بانک مرکزی همچنین قیمت ریال عمان و دینار کویت را نیز اعلام کرد. راند آفریقا قیمت سه هزار ریال را دنبال کرد و ریال قطر نیز قیمت هزار تومان را به خود اختصاص داد. لیر ترکیه و لیر سوریه هر یک یک ریال کاهش قیمت داشتند. دینار عراق همسایه کشورمان نیز به ارزش ۳۰۹ تومان معامله شد. دینار بحرین و دینار لیبی اما تغییر قیمت نداشتند. ریال سعودی قیمت ۹۰۰ تومان را در بانک مرکزی به خود گرفت و درام ارمنستان نیز ثبات قیمت را تجربه کرد. کشور دوست و همسایه یعنی چین که یوان آن پنج هزار ریال قیمت گرفت و به دنبال آن بات تایلند نیز یازده هزار تومان قیمت به خود اختصاص داد. رینگیت مالزی در این میان ده درصد کاهش قیمت داشت. وون کره جنوبی ۳۳۸۹ تومان، تنگه قزاقستان ۱۱۴۵ تومان، افغانی پول افغانستان پنجاه و سه تومان، سامانی تاجیکستان و منات آذربایجان نیز بی تغییر ماندند.