علت افزایش نرخ دلار کاهش سودهای بانکی است!

علت افزایش نرخ دلار کاهش سودهای بانکی است!


افزایش قیمت دلار و نرخ ارز در بازار چیز جدیدی نیست و بازار ارز سالیان زیادی است که با آن دست و پنجه نرم می کند اما چیزی که جدید است کاهش نرخ سودهای بانکی است. چیزی که یکی از نمایندگان مجلس به آن اذعان کرده و ادعا دارد علت اصلی گرانی دلار در این روزها کاهش سودهای بانکی است.

چرا کاهش نرخ سود باعث افزایش قیمت دلار می شود؟

یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه خود اعلام کرده یکی از علل اصلی گرانی دلار در این روزها کاهش نرخ سودهای بانکی است و همین موضوع است که باعث افزایش نرخ ارز شده است. بازار ارز در گذشته نیز نوسان داشت اما افزایش قیمت آن تا این حد ادامه نداشته و به این اندازه نرسیده بود که الان با کاهش سود بانک ها این افزایش قیمت در بازار ارز بیشتر خودنمایی کرده و قیمت ها بی مهابا افزایش یافته است.

باتوجه به این که قیمت دلار تا به حال در بازار کشور به ۴۸۰۰ تومان نرسیده بود و این قیمت برای دلار نرخی جدید در بازار محسوب می شود به نظر می رسد علتی برای این افزایش قیمت وجود داشته باشد که در گذشته وجود نداشته که آن هم کاهش سودهای بانکی است.

علل دیگر افزایش نرخ ارز

دلایل مختلفی می تواند قیمت دلار را تغییر دهد که برخی از آنها عبارتند از علل اقتصادی، علل داخلی یا خارجی، قیمت طلا، قیمت نفت، قیمت سکه و دلالان ارز که هر یک به نحوی بر قیمت دلار تاثیر گذار هستند.

همچنین افزایش تقاضا و عدم تعادل بین بازار عرضه و تقاضا نیز می تواند باعث افزایش قیمت ارز شود که هر یک از این دلایل در گذشته وجود داشته اند اما چیزی که تازگی دارد همین کاهش سودهای بانکی است که متاسفانه باعث افزایش جهشی قیمت دلار شده است.

لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز

این نماینده مجلس گفت: دولت باید نظارت و مدیریت خود را بر بازار ارز بیشتر کند و بانک مرکزی با کنترل بازار ارز جلوی این افزایش قیمت را بگیرد. قیمت های فعلی در ارز و دلار کاذب است و حبابی است که باید از بین برود و این کار را کسی جز دولت و بانک مرکزی نمی تواند انجام دهد. با رها سازی بازار به حال خود و به دست دلالان قیمت دلار نه تنها کاهش نمی یابد بلکه گران تر هم خواهد شد.

جلوگیری از افزایش قیمت ارز با کنترل سرمایه های سرگردان 

اگر سرمایه های سرگردان مدیریت شود و به سوی صنعت و بخش تولید هدایت شود دیگر شاهد هجوم سرمایه های کلان به سمت بازار ارز برای دریافت سود نخواهیم بود.

افزایش قیمت دلار و ارز باعث می شود قیمت تمام شده تولیدات داخل افزایش یابد و اجناس وارداتی نیز با قیمت بیشتری وارد کشور شوند و همین باعث ایجاد رکود و تورم در اقتصاد کشور می شود.