یورو و دلار برای افزایش قیمت عجله دارند!

یورو و دلار برای افزایش قیمت عجله دارند!


امروز شاهد افزایش فاهش قیمت دلار بودیم به طوری که در قیمت دلار در صرافی ها به مرز ۴۸۰۰ تومان رسید و رکورد جدیدی را ثبت کرد. تا به حال بازار ارز این قیمت را برای دلار به خود ندیده بود و این قیمت برای بازار تازگی داشت. وعده مسئولین مبنی بر کاهش قیمت دلار نیز تا به حال تحقق نیافته است.

با این وضعیت قیمت دلار مانند کابوسی برای بازار ارز شده است و صرافی ها ترس از قیمت ۵ هزار تومانی دلار دارند. دلالان اما از این قیمت راضی هستند و امید دارند قیمت دلار از این نیز بیشتر شود.

دلار ۵ هزار تومانی! کابوس صرافی ها، رویای دلالان

چون دلالان ارز دولتی را به قیمت سه هزار و ششصد تومان می خرند و در بازار آزاد با قیمت بالاتر می فروشند. یعنی هر چه قیمت دلار در بازار بیشتر باشد سود دلالان نیز بیشتر است.

نظرات مختلفی در مورد علت این گرانی وجود دارد. برخی دولت را مقصر می دانند و برخی کاهش سودهای بانکی را. برخی نیز می گویند تلاطم بازارهای خارجی و قیمت نفت علت این افزایش قیمت ها است. به هر حال چیزی که مهم است این افزایش قیمت است که سود آن فقط در جیب دلالان خواهد رفت.

پیش بینی افزایش قیمت دلار

برخی از کارشناسان نیز پیش بینی کرده اند قیمت دلار تا پایان سال به ۵ هزار تومان نیز خواهد رسید که در این صورت وضعیت بازار ارز به شدت آشفته خواهد شد و زمینه افزایش قیمت دیگر ارزها را نیز فراهم خواهد کرد.

اما در این بازار پرآشوب وعده مسئولین مربوط به کاهش قیمت ها و ارزان شدن دلار نتوانسته جلوی این صعود قهرمانانه دلار را بگیرد و همچنان قیمت دلار در حال افزایش است و این ارز بین المللی همچنان در بازار ارز در حال رکورد شکنی است. 

سبقت یورو از دلار در افزایش قیمت

به دنبال افزایش نرخ دلار قیمت یورو نیز افزایش نسبی داشت به طوری که امروز قیمت یورو از دلار نیز بیشتر رشد کرد. گویا دستهای پشت پرده که مربوط به دلالان و سرمایه داران فعال در بازار ارز است قصد دارند قیمت یورو را نیز مانند دلار افزایش دهند و بازار آن را نیز پرتلاطم کنند.