نظر رئیس بانک مرکزی در مورد گرانی این روزها

نظر رئیس بانک مرکزی در مورد گرانی این روزها


بازار سکه و ارز اگرچه دائما دچار تلاطم بوده و نوسانات نرخ ها را به خود دیده اما در این روزها این نوسانات نرخ ارز بسیار زیاد شده و قیمت دلار و سکه و همچنین دیگر ارزها افزایش زیادی داشته اند و همه می خواهند بدانند این التهاب بوجود آمده در این دو بازار چه علتی دارد و یا این که چه کسی عامل به وجود آمدن این ناآرامی ها است.

مسئولین بانک مرکزی و دیگر مسئولین مرتبط با بازار ارز و سکه و اقتصاد هر یک دلیلی برای این گرانی ها بیان می کنند و برخی از دلایل تکرای است و برخی دیگر نو و جدید هستند اما مردم نمی دانند بالاخره علت اصلی این گرانی ها چیست. در این میان برخی نیز خود دولت و بانک مرکزی را متهم می کنند که البته آن هم جای تامل دارد. 

سودآور شدن بازار داخلی

رئیس بانک مرکزی در مصاحبه اخیر خود گفته بود بازار داخلی بسیار جذاب و سودآور شده که همین باعث رشد اقتصادی کشور می شود و سرمایه گذاران باید از این فرصت استفاده کنند. نوسان قیمت ارز در بازار و افزایش قیمت سکه باعث افزایش ریسک این دو بازار می شود و تلاطم قیمت ها فقط باعث متضرر شدن مردم می شود و ضربه به اقتصاد کشور وارد می کند در حالی که عاملان اصلی این قضایا یعنی سرمایه داران کلان و دلالان بازار سود خود را می برند.

عدم ورود مردم به بازار ارز 

مردم باید دقت کنند که در چنین وضعیتی به هیچ وجه سرمایه خود را وارد چنین بازار های پر ریسکی نکنند چرا که با ورود به چنین فضایی که به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و هر لحظه ممکن است قیمت آن تغییر کند تنها سرمایه آنها از دستشان خواهد رفت. مردم عزیز می توانند سرمایه های خود را در بخش های کم ریسک مانند بورس و بخش تولید وارد کنند تا هم سود خود را بدست بیاورند و هم کمکی برای تولید و اقتصاد کشور باشند.

افزایش تلاطم بازار با تحلیل های اشتباه

در این میان برخی از رسانه ها و افراد با پیش بینی و تحلیل های بی پایه و اشتباه تنها افکار عمومی را منحرف می کنند و باعث افزایش تلاطم بازارها می شوند که سود آن تنها در جیب دلالان و سودجویان خواهد رفت. دولت های خارجی نیز در بازار ارز بی تاثیر نیستند. از زمانی که دولت جدید آمریکا روی کار آمده بازار ارز داخلی متلاطم شده و قیمت ها افزایش یافته است. حتی قیمت جهانی طلا و قیمت نفت نیز تحت تاثیر از دولت آمریکا در این روزها تغییر کرده اند.