آشنایی با واحد پول فرانک سوئیس

آشنایی با واحد پول فرانک سوئیس


فرانک نام یکی از واحد های پول در جهان است که چند کشور از آن استفاده می کند. مهمترین نوع از واحد پولی فرانک، فرانک سوئیس است که به خاطر اعتبار بانک های این کشور ارز آن نیز دارای اعتبار شده است. در حال حاضر ۲۲ کشور از واحد پولی فرانک استفاده می کنند و فرانک یکی از رایج ترین واحد های پولی در دنیا است. بیشتر این کشورها در قاره آفریقا قرار دارند.

پیشینه واحد پول فرانک

ریشه پول فرانک به قرن ۱۴ میلادی باز می گردد که فرانسه در آن زمان سکه هایی از جنس نقره را ضرب می کرد و از آن در معاملات استفاده می شد. در قرن ۱۸ میلادی پول ملی فرانسه تعیین شد و چون فرانسه کشوری استعمارگر بود فرانک فرانسه در کشورهای مستعمره نیز رایج شد و پول ملی آن کشور ها نیز تعیین شد. به همین دلیل است که تعداد زیادی از کشورهای آفریقایی از فرانک به عنوان واحد پول استفاده می کنند. فرانک فرانسه با رشد اقتصاد فرانسه ارزشمند شد و در قرن بیستم با چاپ اسکناس های آن به عنوان ارز رسمی در بازار ها معامله شد.

فرانک فرانسه که برترین ارز در حوزه پولی فرانک بود با پیوستن فرانسه به اتحادیه اروپا و انتخاب حوزه پولی یورو ارزش خود را از دست داد و بجای آن فرانک سوئیس ارزشمند شد. در حال حاضر نیز فرانک سوئیس برترین ارز در حوزه پولی فرانک است.

زیرمجموعه فرانک سوئیس

معمولا اکثر ارزهای دنیا زیرمجموعه کوچکتری نیز دارند. مانند دلار که زیرمجموعه آن سنت است فرانک نیز زیرمجموعه ای به نام سنتیم دارد که ارزش آن یک صدم فرانک است. هر صد سنتیم برابر یک فرانک ارزش دارد. فرانک را در بازارهای بین المللی با علامت CHF و در بازارهای ملی این کشور با علامت ₣ یا F نمایش می دهند. چون فرانک در کشورهای مختلفی استفاده می شود فرانک هر کشور علامت خود را دارد.

کشورهای زیرمجموعه حوزه پولی فرانک

لیست کشورهای استفاده کننده از ارز فرانک به شرح زیر است. کشورهای سوئیس، روروندی، بنین، بورکینافاسو از فرانک استفاده می کنند. کشورهای آفریقایی جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، کامرون، چاد، کومور، گینه استوایی نیز در زمان استعمار خود توسط فرانسه فرنک را واحد پول خود قرار دادند. کشورهای ساحل عاج، جیبوتی، جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن، گینه نیز دیگر کشورهای آفریقایی عضو حوزه پولی فرانک هستند. البته کشورهای گینه، سائو، لیختن‌اشتاین، سنگال، توگو، رواندا، مالی، نیجر نیز از فرانک به عنوان واحد پول استفاده می کنند.

انواع پول فرانک

در دنیا انواع مختلفی از فرانک وجود دارد. فرانک سی اف ای، فرانک آفریقای مرکزی، فرانک بنین، فرانک اقیانوسیه، فرانک جیبوتی، فرانک رواند، فرانک سوئیس، فرانک کنگو، فرانک کومور و فرانک گینه از جمله انواع فرانک در کشورهای مختلف هستند که امروزه از آنها استفاده می شود.