آشفتگی بازار بورس به خاطر نوسانات نرخ ارز

آشفتگی بازار بورس به خاطر نوسانات نرخ ارز


بازار بورس که در گذشته محل مناسبی برای سرمایه گذاری امن بوده و سوددهی خوبی نیز برای سرمایه گذاران به همراه داشته در این روزها با نوسانات نرخ ارز و تلاطم بازار دچار آشوب شده و سرمایه گذاران خود را سردرگم کرده است. بورس تهران در روزهای اخیر دچار کاهش امکان نوسانگیری و پیش بینی سهام ها شد و سهامداران را با مشکل مواجه کرد.

نوسانات اخیر نرخ ارز در بازار باعث شد سهامداران و کاسبان بازار سهام روند صعود و نزول منطقی را در بورس نبینند و نوانند نوانگیری و پیش بینی صحیحی انجام دهند. التهاب بازار ارز به بازار بورس نیز سرایت کرده و قیمت سهام ها به صورت جهشی و ناگهانی تغییر می کند و همین باعث شده فعالان بورس داد و ستدی انجام ندهند.

نوسانات بورس به خاطر تلاطم بازار ارز

چند روز پیش قیمت سهام های بورس های مختلف در دنیا کاهش پیدا کرد و به تبع آن در بورس تهران نیز این اتفاق رخ داد. برخی می گویند قیمت جهانی نفت علت این کاهش شاخص ها است و برخی سیاست های دولت آمریکا را علت آن می دانند. در ایران اما مشکل اصلی بازار بی در و پیکر ارز است که قیمت ها در آن بی جهت بالا و پایین می شود و کسی جز سرمایه داران کلان از آن سود نمی برند. بیشترین فشار از گرانی دلار بر کمر تولید کنندگانی است که مواد اولیه آنها وارداتی است. در وضعیتی که کالاهای داخلی با بی توجهی مردم روبرو شده اند گران شدن مواد اولیه و به تبع آن قیمت تمام شده اجناس برای تولید کننده اصلا خوب نیست.

سهامهای دارای رشد و افت در بازار بورس

در میان این صعود و فرودهای بی حساب بورس، امروز اما شاخص بورس رشد خوبی را تجربه کرد. شاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان امروز رشد ۳۸۹ واحدی را تجربه کرد و ارزش آن به سقف ۹۸ هزار واحد رسید. سهام های دارای رشد در بورس امروز فولاد مبارکه، گسترش نفت و گاز پارسیان بودند و سهامهای دارای نزول نیز پتروشیمی مبین و گروه مپنا بودند. سهام های بخش خودروسازی نیز با فراز و فرودهایی همراه بودند.

بیشترین ضرر را اما شرکتهای پتروشیمی متحمل شدند. شرکتهای پتروشیمی و نفتی به خاطر کاهش قیمت جهانی نفت و تلاطم های بازار در این روزها حال و روز خوشی ندارند و سهام آنها با مقداری کاهش روبروشده است.