لزوم مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی

لزوم مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی


چند وقتی می شود که بازار ارز و به دنبال آن بازار سکه دچار آشوب شده و قیمت های آن حبابی شده است و این حباب قیمت ها به دلخواه دلالان و سرمایه داران بازار بزرگ می شود و در این میان بانک مرکزی هیچ کنترل و مدیریتی برا قیمت ها ندارد.

روشهای موجود برای جلوگیری از افزایش قیمت ارز به درستی انجام نمی شود و بانک مرکزی با قدرت جلوی افزایش قیمت ها را نمی گیرد و تنها شاهد این گرانی ها است. در واقع بازار ارز به حال خود رها شده و قیمت ها در خود بازار تعیین می شوند.

یکی از فعالان اقتصادی در مصاحبه خود اظهار داشته بانک مرکزی توانایی کنترل بازار را دارد و اگر بخواهد می تواند مانند سال های گذشته این بازار را به دست بگیرید و قیمت ها را مدیریت کند اما امسال شاهد این گرانی های بی سابقه هستیم و به نظر می رسد بانک مرکزی قصد کاهش قیمت ها را ندارد.

دلایل مختلف افزایش نرخ ارز

افزایش نرخ ارز به گفته کارشناسان دلایل مختلفی دارد. از کاهش ارز، کمبود دلار، تفاوت نرخ ارز، قیمت نفت، قیمت جهانی طلا، شاخص بورس و سیاست های آمریکا گرفته تا دلالان بازار ارز که هر کسی یکی این موارد را علت گرانی ارز می داند. برخی نیز می گویند خود دولت عامل گرانی است و از آن سود می برد.

اما چیزی که مشخص است این است که به جز دلالان ارز و سرمایه داران که برنده این بازار هستند مردم و دیگر سرمایه گذاران این بازار دچار زیان خواهد شد. همچنین بخش های تولیدی نیز دچار زیان مضاعف می شوند. زیرا قیمت تمام شده اجناس بالا می رود و در این صورت فروش آنها نیز کمتر خواهد شد.

رشد قیمت ارز به ضرر تولیدکنندگان

صادر کنندگان اما می توانند در این بازار گرانی سود بیشتری بدست بیاورند. اگر صادرکنندگان مواد اولیه خود را با دلار تهیه نکنند یعنی مواد اولیه تولید داخلی باشد در این صورت می توانند با صادرات خود دلار بدست بیاورند و در بازار داخل دلار را به قیمت بالاتر تبدیل به ریال کنند که سود بیشتری بدست بیاورند. اما این روند لزوما اتفاق نمی افتد چون معمولا مواد اولیه تولید وارداتی است و در این صورت قیمت واردات اجناس افزایش می یابد و به ضرر تولید کننده و صادر کننده خواهد بود.

عدم وجود تعادل در بازار

در داخل بین بازار عرضه و تقاضا توازن وجود ندارد. زمانی که یکی از سرمایه داران تعداد زیادی ارز را خریداری می کند به راحتی بازار از دلار تخلیه می شود و قیمت آن بالا می کشد و آنوقت آن فرد دلال ارز را با قیمت بالا و به آرامی به بازار تزریق می کند و سود خود را می برد.

نقش بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار

لزا بانک مرکزی نقش تعیین کننده ای در کنترل قیمت ها و تعادل بازار عرضه و تقاضا دارد. بانک مرکزی می تواند نقش آن سرمایه دار را بازی کند و ارز را در بازار مدیریت کند تا در صورت کمبود ارز قیمت آن بالا نرود و کسی نتواند این بازار را دچار التهاب کند.