ارزان شدن دلار انتظار بی جایی است!

ارزان شدن دلار انتظار بی جایی است!


در یکی دو ماه اخیر بازار ارز بسیار ملتهب شد و این التهاب باعث شد قیمت ارز بالا برود و قیمت دار به مرز ۵۰۰۰ تومان برسد. در حالی که مسئولین بانک مرکزی دائما اعلام می کردند بازار ارز آرام خواهد شد و قیمت ها پایین می آیند. نظرات مسئولین بانک مرکزی هیچ تاثیری در وضعیت بازار نگذاشت و چند روز نگذشته بود که دوباره موج  افزایش قیمت آغاز شد و همچنان در حالی صعود است.

بازار پرتلاطم ارز برای خیلی ها ضرر بود اما برای بعضی نیز پرسود. برخی دلالان در این بازار بی در و پیکر که هر روز قیمتش تغییر می کند حسابی برای خود کاسبی راه انداختند و دلار دولتی را به قیمت بازاری می فروختند.

عامل نوسان بازار ارز دولت یا سرمایه داران کلان هستند!

اما یکی از نظریه پردازان اقتصادی در گفتگوی خود ابزار داشته: ایجاد نوسان در بازار ارز و افزایش قیمت دلار کار هرکسی نیست و به همین راحتی نمیتوان قیمت ها را افزایش داد. تنها کسانی می توانند در بازار ارز تاثیر گذار باشند که سهام و سرمایه زیادی باشند. یا خود دولت و یا شرکت های بزرگ اقتصادی و یا سرمایه داران کلان توان دخالت و تاثیرگذاری در بازار دلار را دارند و دلالان خرد فقط از آب گل آلود ماهی می گیرند.

برای واردات کالا باید دلار و ارز از کشور خارج شود و در این صورت قیمت واردات بالا خواهد رفت و این افزایش نرخ در بازار می تواند در افزایش تورم و گرانی تاثیر گذار باشد و قیمت تمام شده اجناس را بالا ببرد. البته در برخی موارد می تواند تاثیر مثبتی بر روی صادرات داشته باشد. اما به طور کلی افزایش قیمت دلار مضرات بیشتری نسبت به فواید آن دارد که اگر دلار ارزان باشد بهتر است. به عنوان مثال در زمان گرانی دلار شاهد افزایش صادرات نبوده ایم و بلکه قیمت ها بالاتر نیز رفته اند.

کاهش ارزش پول ملی با گرانی دلار

از دیگر ضرر های افزایش قیمت دلار کم ارزش شدن پول ملی است. در حالت عادی ریال ایران ارزش پایینی دارد و با این که چند سالی می شود حرف از حذف صفرهای پول کشور در میان است اما در عمل هنوز اتفاقی نیافتاده است. بنابراین با گرانی دلار ارزش پول کشور پایین تر نیز می رود که این برای اقتصاد کشور اصلا خوب نیست.

هیچ یک از متخصصین اقتصاد و بازار ارز نظر مثبتی در مورد گرانی دلار ندارند و هیچ نکته مثبتی در این گرانی ها نمی بینند. تنها سودجویان بازار و دلالان هستند که از این بازار ناآرام ماهی می گیرند و با خرید و فروش دلار در موقعیت مناسب به سودهای خوبی می رسند.

سرایت التهاب بازار ارز به بازار طلا و سکه

بازار طلا و سکه نیز به بازار ارز مرتبط است و ناآرامی های دلار در بازار می تواند به دیگر بازار های سرمایه نیز سرایت کند و انها را نیز دچار آشوب کند. تا قبل از این سرمایه داران و سفته بازان در بازار مسکن فعال بودند و حالا به سمت بازار ارز آمده اند که این برای اقتصاد کشور خوب نیست. به طور قطع باید نرخ ارز ثابت شود و این ثبات باید در دست بانک مرکزی باشد.

عرضه کننده دلار در بازار خود دولت است و در وضعیتی که دولت خود درگیر کسری بودجه و کمبود منابع است نمی تواند در بازار ارز توزیع کند و همین باعث می شود قیمت دلار را افزایش دهد تا کسری خود را جبران کند. همان طور که در گذشته هم شاهد آن بوده ایم. اما در واقع این کار به ظاهر مشکل دولت را برطرف می کند اما در آینده گریبان گیر دولت خواهد شد. زیرا با افزایش قیمت دلار کسری بودجه دولت جبران می شود اما به جای آن گرانی و تورم افزایش می یابد و نرخ صادرات و تولید داخلی کاهش می یابد که این باعث کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.

تاثیر افزایش قیمت دلار در بازار بورس

افزایش قیمت دلار در بازار بورس نیز تاثیر می گذارد. با رشد قیمت دلار شاخص بورس کاهش یافت و رشد منفی را تجربه کرد. برخی افراد که سرمایه خود را در بورس قرار داده بودند با دیدن چنین وضعی اقدام به خارج کردن سرمایه خود از بورس و ورود به بازار ارز کردن که این کار به شدت اشتباه است. چون در بازار ارز سودی نصیب آنها نخواهد شد.