علت اصلی جهش قیمت دلار چیست؟

علت اصلی جهش قیمت دلار چیست؟


هر چند وقت یک بار شاهد گرانی دلار و به دنبال آن گرانی دیگر ارزها در بازار ارز هستیم و این گرانی در بازار ارز سناریوی تکراری به حساب می آید که هر ساله شاهد آن هستیم. اما سوالی که قطعا برای همه به وجود آمده این است که چرا هر سال قیمت ارز افزایش می یابد و چه کسی باعث این گرانی است؟

با این که این اتفاق یعنی گرانی ارز به صورت مداوم تکرار می شود اما هنوز هیچ سیاستی برای جلوگیری از آن تعیین نشده و کسی نیز به دنبال عوامل این جهش قیمت ها نیست. به نظر می رسد برای کسی مهم نیست که قیمت دلار افزایش بیابد و بازار ملتهب شود.

دو عامل اصلی افزایش قیمت ارز

در بازار داخل علاوه بر عوامل افزایش قیمت دو عامل اصلی از گذشته وجود داشته اند که یکی پدیدآورنده گرانی است و باعث ایجاد گرانی در بازار ارز است و دیگری تسریع کننده گرانی است که با ایجاد گرانی در بازار کمک کننده رشد قیمت می شود. این دو عامل همیشه در اقتصاد ایران و بازار وجود داشته اند تاثیرات خود را بر آن گذاشته اند. اما با وجود این دو عامل با ایجاد کوچکترین شوک سیاسی اقتصادی و یا مشکلات داخلی بازار دچار آشوب می شود و آن دو عامل همیشگی کار خود را شروع می کنند و باعث افزایش قیمت ها می شوند.

گرجه تا کنون بازار ارز داخلی تحت تاثیر چندیدن شوک اقتصادی قرار گرفته که باعث افزایش قیمت ها و آشوب در بازار شده است اما هنوز مسئولین بانک مرکزی سیاست پیشگیری از این نوسانات را پیش نگرفته اند و بازار را در مقابل این جهش ها مقاوم نکرده اند. با توجه به تحریم ها و عدم ارتباط بازار داخل بازارهای جهانی لزوم جلوگیری از تاثیرات سیاست های خارجی و سیاست های دولت آمریکا به شدت وجود دارد.

بحران ارزی باعث ایجاد جهش ارزی است

در کشور ما بازار ارز درگیر نوعی بحران ارزی است. یعنی در زمان های خاصی در اقتصاد کشور بحران ارزی رخ می دهد و قیمت ها در بازار ارز به شدت گران می شوند و پس از مدتی کمی آرام می شوند اما دیگر به جایگاه اولیه باز نمی گردند. این بحران زمانی رخ می دهد که بین نرخ رشد ارز و قیمت ارز در بازار شکاف ایجاد شود. با ایجاد شدن این شکاف عوامل تشدیدکننده باعث افزایش این شکاف می شوند و در زمانی که شکاف به حد کافی بزرگ شد ناگهان جهش ارزی رخ می دهد و قیمت ارز به یکباره افزایش می یابد.

تحریم های ظالمانه، کمبود ارز، گرانی، تورم، بی کاری، اقتصاد داخلی، قیمت جهانی نفت، قیمت طلا و سکه و سیاست های داخلی و دلایل متعدد دیگر در ایجاد این شکاف تاثیرگذار هستند اما به سیاست گذاری صحیح و مدیریت اقتصادی می توان تا حدود زیادی از ایجاد این شکاف و افزایش قیمت ها جلوگیری کرد.