پیش فروش سکه قیمت آن را کاهش نمی دهد

پیش فروش سکه قیمت آن را کاهش نمی دهد


بعد از کساد شدن بازار حراجی های سکه که فقط محل سودجویی دلالان سکه شده بود این بار بانک مرکزی روش پیش فروش سکه را پیش گرفت تا از این طریق بتواند حراب سکه را تخلیه کند و باعث کاهش قیمت سکه در بازار شود. حالا این نظریه وجود دارد که چه زمانی قیمت سکه کاهش می باید و این پیش فروش ها تا چه اندازه بر کاهش قیمت تا تاثیر دارند.

یکی از فعالان بازار طلا گفته: طرح پیش فروش سکه می تواند تاثیر خوبی بر کاهش قیمت ها داشته باشد و ما به شدت از آن استقبال می کنیم. حراجی های سکه در این اواخر کاربرد خود را از دست داده بودند و فقط به محلی برای کاسبی دلالان تبدیل شده بوند. ما امیدواریم پیش فروش سکه مانند حراجی ها نشوند و سکه ارزان را به دست نیازمندان برساند و بتواند دست دلالان را از این بازار کوتاه کند. هر چند تاثیر آن بر بازار سکه سریع نیست و زمان بر خواهد بود.

سود ۹ درصدی از پیش خرید سکه

با این که حراجی ها توانستند حباب سکه را از بین ببرند اما در کنار آنها پیش فروش سکه نیز آغاز شد تا این دو مکمل هم برای یکسان سازی نرخ سکه باشند. پیش خرید سکه برای کسانی مناسب است که می خواهند بدون ریسک سرمایه گذاری کنند. پیش خرید سکه سود معقولی را برای خریدار دارد. خریدار سکه با پرداخت یک میلیون تومان در ابتدا، می تواند سکه را در موعد شش ماهه یا ۱ ساله دریافت کنند. در موعد شش ماهه سکه خریداری شکه ۴ درصد ارزانتر و در موعد یک ساله ۹ درصد ارزان تر از قیمت بازار برای خریدار تمام می شود.

کاهش حباب سکه با پیش فروش آن

هدف بانک مرکزی کاهش قیمت سکه و یکسان سازی قیمت آن است تا قیمت سکه در شب عید قیمت حقیقی باشد نه قیمت حبابی و کاذب. ویژگی اصلی پیش فروش سکه این است که برخلاف حراجی سکه که فقط در تهران انجام می شد، پیش فروش در سرتاسر کشور و در شعب مختلف بانک ملی انجام می شود که در این صورت خریداران در تمام کشور امکان پیش خرید سکه را دارند.

طرح پیش فروش سکه باعث کاهش قیمت سکه نمی شود و فقط می تواند حباب سکه را از بین ببرد. قیمت سکه بر اساس قیمت جهانی طلا محاسبه می شود که ارتباطی با پیش فروش آن ندارد. لازم به ذکر است پیش فروش تاثیر سریعی بر بازار ندارد.