مشکل بازار ارز در کجاست؟

مشکل بازار ارز در کجاست؟


وضعیت فعلی بازار ارز طوری شده که دیگر امکان برنامه ریزی و پیش بینی قیمت ها وجود ندارد و بی ثباتی بازار ارز تبدیل به یک بحران شده است. بحرانی که از آن به عنوان بحران  اقتصادی یاد می کنند. این بحران دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها کاهش سودهای بانکی است. عدم مدیریت بانک مرکزی نیز مزید بر علت شده و قیمت دلار تا سقف ۵ هزار تومان نیز رسیده است.

بی ثباتی بازار ارز

بی ثباتی بازار ارز در این روزها بی سابقه است و این قیمت ها برای برخی باورنکردنی است. دو ارز بین المللی یورو و دلار در بازار ارز با افزایش قیمت چند درصدی مواجه شدند و قیمت هر یک چند صد تومان افزایش داشت. دلار نیز به سقف ۴۸۰۰ تومان رسید و صرافان را در نگرانی دلار ۵۰۰۰ تومانی فرو برد.

الان بازار طوری شده که کسی از آینده بازار ارز خبر ندارد و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بازار ارز نیز کنار کشیده اند. همه منتظر هستند که قیمت ها ثابت شود و دوباره مانند گذشته بتوان قیمت ها را پیش بینی کرد. در این وضعتی خرید ارز کار درستی نیست چون قیمت ها حبابی بالا رفته و ممکن است دوباره پایین بیاید و مردم با خرید دلار متضرر خواهند شد. فعالیت در چنین بازار غیرقابل پیش بینی آن هم برای کسب سود کار پرریسک و اشتباهی است.

کاهش مصنوعی نرخ ارز در دولت های مختلف

دولتهای مختلف با ارز رفتار خوبی نداشته اند و قیمت آن را به طور مصنوعی پایین نگه داشته بودند.این کنترل ساختگی و غیر صحیح در تمام دولت ها بوده و همین باعث می شود یک زمانی بازار ارز جهش پیدا کند و در آن زمان دیگر غیرقابل کنترل خواهد بود. 

نرخ ارز باید واقعی شود و این نرخ ها همه مصنوعی هستند. اگر نرخ ارز واقعی نشود ممکن است منجر به جهش قیمت ها شود و در آن زمان قیمت ها به شدت بالا خواهد رفت که به نظر می رسد الان نیز در چنین وضعیتی هستیم. 

کاهش بهره بانکی باعث جهش قیمت ها شد

بهره بانکی نیز به همین صورت بر قیمت ارز تاثیر گذار است. زمانی که نرخ بهره بانکی کاهش می یابد، مردم سرمایه خود را از بانک ها خارج می کنند و به دنبال مکان دیگری برای سرمایه گذاری می گردند که هم امن باشد و هم سود خوبی برای آنها به دنبال داشته باشد. در این وضعیت بازار ارز مکان مناسبی بود که همین باعث شد بخشی از سرمایه گذاران پول های خود را از بانک بیرون آورده و به بازار ارز بیاورند. بازاری که قیمت آن به طور مصنوعی کنترل می شد حالا در معرض تقاضای بیشتری قرار گرفته و کنترل آن سخت تر می شود. وقتی این کنترل از دست بانک مرکزی خارج شود قیمت ها بی مهابا بالا می روند و کسی جلودار آنها نخواهد بود.