رهاسازی فنر ارز توسط بانک مرکزی

رهاسازی فنر ارز توسط بانک مرکزی


فعالان اقتصادی قیمت ارز را به فنری تشبیه کرده اند که توسط بانک مرکزی نگه داشته شده و در صورتی که بانک مرکزی توانایی نگه داشتن آن را نداشته باشد باالاجبار آن را رها خواهد کرد و با رها شدن آن این فنر جهش پیدا می کند و به بیشترین حد خود می رسد. قیمت دلار نیز در حال حاضر چنین وضعیتی را دارد که توسط بانک مرکزی رها شده و جهش پیدا کرده است و در حال رسیدن به حداکثر قیمت خود است.

نرخ ارز بحث داغ محافل در این روزها

از جمله جذاب ترین بحث های این روزها قیمت ارز است که تبدیل به نقل محافل شده است و در هر بحثی پای دلار و قیمت آن در میان است. قیمت دلار از حدود یک ماه پیش جهش خود را شروع کرده و هنوز هم در حال افزایش نرخ است.

نرخ ارز از جمله عوامل موثر در زندگی مردم به شمار می رود. نرخ ارز همچنین بر واردات و صادرات کالاها نیز موثر است. حتی افزایش نرخ ارز از نظر روانی نیز باعث افزایش قیمت ها می شود. برای جلوگیری از این نوسانات و افزایش قیمت ها بهترین راه یکسان سازی نرخ ارز است که برخی با آن مخالف و برخی موافق هستند. بازار امروز ارز بین دو قیمت رسمی و بازاری گرفتار شده و همین دو قیمت علت اصلی این نوسانات هستند.

وعده یکسان سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی

در این دولت نیز وعده های بسیاری در مورد یکسان سازی نرخ ارز و ارز تک نرخی بیان شده که تا به حال هیچ یک عملی نشده است. مسئولین مختلف سخن از تک نرخی شدن ارز می زنند اما هیچ اقدامی برای آن انجام نمی دهند.

همین تک نرخی شدن ارز که مسئولین فقط حرف آن را می زنند و هیچ گاه به انجام آن مبادرت نکرده اند بهترین چاره مشکل نوسان قیمت ارز از نگاه فعالان اقتصادی است. به نظر کارشناسان و فعالان اقتصادی بهترین راه برای جلوگیری از نوسان قیمت ها در بازار ارز یکسان سازی نرخ ارز است. ارز تک نرخی تنها راه حل این معظل محسوب می شود.

امکان رانت و سودجویی با چند نرخی بودن ارز

مشکل عمده چند نرخی بودن ارز امکان سودجویی و رانت در بازار ارز است. وقتی دو نرخ در بازار ارز وجود داشته باشد برخی سودجویان با بدست آوردن ارز دولتی و فروش آن در بازار سود خوبی به جیب می زنند. البته سرمایه داران کلان حسابشان جداست که با افزایش ناگهانی تقاضا بازار را از ارز خالی می کنند تا قیمت ها بالا رود و بعد به آرامی ارز را می فروشند و سود کلانی بدست می آورند.