سال ۹۷ ارز تک نرخی نمی شود!

سال ۹۷ ارز تک نرخی نمی شود!


ماجرای تک نرخی شدن ارز چند سالی می شود سر زبان ها افتاده و مسئولین بانک مرکزی از آن سخن به میان می آورند اما هیچ موقع عملی نشده است. چیزی که اگر انجام شود بازار ارز آرام می شود و نوسانات موجود در آن از بین خواهد رفت. با وجود ارز تک نرخی دیگر شاهد جهش قیمت ارز و سودجویی در این بازار نخواهیم بود.

یکی از کارشناسان فعال در حوزه اقتصادی می گوید: در وضعیت فعلی و باتوجه به این که سودهای بانکی کاهش یافته حجم نقدینگی در دست مردم افزایش یافته و مردم به دنبال مکان مناسبی برای سرمایه گذاری هستند امکان دارد این حجم از سرمایه تبدیل به حجم زیادی تقاضا برای دریافت ارز شود و قیمت ارز بیش از این افزایش یابد.

ارز تک نرخی خاسته فعالان اقتصادی

یکسان سازی نرخ ارز در حال قابل انجام است و بانک مرکزی باید برای انجام آن تلاش کند. در این صورت قیمت بازاری و قیمت دولتی ارز یکسان می شود و دیگر فضا برای سودجویی در این بازار وجود نخواهد داشت.

خطر هجوم سرمایه های سرگردان به سمت بازار ارز بسیار زیاد است کما این که در حال حاضر نیز تا حدودی چنین اتفاقی رخ داده و اگر به طور کامل انجام شود شاهد جهش بسیار زیاد قیمت ها خواهیم بود.

عدم کاهش قیمت دلار در سال جدید

دولت قیمت ارز مرجع را ۳۶۰۰ تومان اعلام کرده اما چون ذخایر ارزی کافی ندارد نمی تواند به اندازه کافی ارز در بازار تزریق کند و قیمت ها را کاهش دهد و در این صورت نمی تواند بر قیمت اعلام کرده پافشاری کند و قیمت ها بالا می رود. با بالارفتن قیمت ارز قیمت تمام شده اجناس و قیمت واردات نیز افزایش می یابد که باعث افزایش نرخ تورم می شود و این موضوع باعث می شود فشار اقتصادی بر مردم بیشتر شود.

با توجه به وضعیت فعلی بازار ارز و موجودی ارز دولت به نظر نمی رسد دولت بتواند قیمت ارز را یکسان سازی کند و در این صورت در سال جدید نیز شاهد چند نرخی بودن ارز خواهیم بود. حتی بعید است قیمت ارز بازاری نیز در سال آینده کاهش بیابد.