تعادل بازار ارز در گرو تک نرخی شدن ارز

تعادل بازار ارز در گرو تک نرخی شدن ارز


تعدل بازار ارز چیزی است که همه فعالان این بازار خواستار آن هستند و از بانک مرکزی انتظار دارند این مهم را محقق کند اما تا حالا چنین اتفاقی رخ نداده است. بعضا این بازار تاحدودی آرام می شود اما دوباره دچار نوسان می شود. به نظر می رسد تا زمانی که دلار تک نرخی نشود مشکل نوسان قیمت ها حل نخواهد شد. در حقیقیت  تعادل بازار ارز در گرو تک نرخی شدن ارز است.

یکی از صرافان برتر می گوید بانک مرکزی باید قیمت ارز دولتی را افزایش دهد و دست از قیمت مصنوعی بردارد تا بازار واقعی شود. در این صورت نرخ ارز یکسان می شود و دیگر نوسان در بازار رخ نمی دهد و این جهش های بی مورد اتفاق نمی افتد.

بازار ارز بازاری نا آرام است و زمانی آرام خواهد شد که قیمت ها واقعی شوند. قیمت های موجود در بازار غیر واقعی هستند. قیمت بازاری حبابی و کاذب می باشد و قیمت دولتی مصنوعی است و دولت به طور ساختگی آن را پایین نگه داشته است.

 تعادل بازار ارز و یکسان سازی نرخ ارز چیزی است همه اقتصاددان ها به آن اذعان دارند و بانک مرکزی باید تلاش خود را برای پیاده سازی آن به کار بندند. الان هم تا حدودی این کار انجام شده اما تزریق قطره چکانی ارز در بازار مشکل را حل نمی کند و باید به طور جدی آن را اجرا کرد.

تعین قیمت ارز کار بانک مرکزی است نه دلالان ارز

بانک مرکزی نباید بازار را به حال خود رها کند تا هر کسی برای خود بازار سیاه راه بی اندازد و در آن کاسبی کند. قیمت ها به حال خود رها شود و بازار باشد که قیمت دلار را تعیین می کند. مسئولیت تعیین قیمت بر عهده بانک مرکزی است و دلالان نباید این کار را انجام دهند.

اگر بازار بدون مدیریت باشد سودجویان عرصه را در دست می گیرند و برای خود قیمت تعیین می کنند و با خرید زیاد دلار بازار را خالی می کنند تا بازار خودشان پر شود.