فروش دلار به دلالان ارز ممنوع!

فروش دلار به دلالان ارز ممنوع!


دلالان بخش مهمی از بازار ارز به شمار می روند و بسیاری از افزایش قیمت ها زیر سر آنهاست. حتی برخی اعتقاد دارند جهش اخیر قیمت ارز در بازار کار دلالان کلان و سرمایه داران است. به هر حال هیچ کس از دلالان بازار ارز خوشش نمی آید و همه مخالف عمل آنها هستند.

بازار سیاه دلالان ارز

تا حالا با اینکه همه می دانستند عده ای دلال ارز دولتی را خریداری کرده و در بازار سیاه خود می فروشند اما کسی جلوی آنها را نمی گرفت و بانک مرکزی و صرافی ها به آنها دلار می فروختند. اما جدیدا مشاهده شده که صرافی ها به دلالان ارز نمی فروشند.

بانک مرکزی جهت کنترل بازار و جلوگیری از ایجاد بازار سیاه تصمیم گرفته به دلالان بازاز ارز نفروشد تا دست آنها از  این بازار کوتاه شود. لذا به صرافی ها دستور داده که از فروش ارز و دلار به دلالان خودداری کنند تا آنها در بازار دلاری به دست نیاورند.

صردمات وارده به بازار ارز توسط دلالان

مشکل کار دلالان این است که دلار دولتی را با قیمت ارزان می خرند و در بازار به قیمت بالا تر می فروشند. در حقیقت خرید را به قیمت دولتی انجام می دهند و فروش را به قیمت بازاری. از همین راه نیز سود خوبی به جیب می زنند و در نهایت ضررش را به بازار ارز و مردم وارد می کنند. 

همین دلالی ها در بازار ارز است که باعث نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت ها می شود و بعضا باعث کمبود یا نبود دلار در بازار می شود.

صرافی ها به دلالان دلار نمی فروشند

طبق گفته یکی از صرافان فروش دلار دولتی به دلالان ممنوع شده و کسی حق دادن دلار به دلالان ارز را ندارد. اینطور برای خود صرافان هم بهتر است. چون رقیبشان در بازار کم می شود. روش تشخیص دلالان نیز بر اساس کارت ملی است. عرضه دلار تنها با ارائه کارت ملی صورت می گیرد و برای هر کارت ملی تنها ۲ هزار دلار تعلق می گیرد.

بنابراین افرادی که دائما اقدام به خرید دلار از صرافی ها می کنند یا این که بیش از ۲ هزار دلار خریداری کنند دیگر نمی توانند مجددا دلار خرید کنند و صرافی به آنها دلار نمی فروشد. قیمت دلار نیز در بازار همچون روز گذشته ۴۷۰۰ تومان می باشد و تغییر محسوسی در آن ایجاد نشده است.

هجوم مردم برای سرمایه گذاری در بازار ارز

با افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته سیل جمعیت برای سرمایه گذاری در بازار ارز روانه این بازار شده اند و می خواهند با پول خود دلار خریداری کنند تا در صورت افزایش قیمت مجدد سود خوبی بدست بیاورند. برخلاف توصیه مسئولین بانک مرکزی مردم همچنان به بازار ارز هجوم می آورند.