عرضه قطره چکانی دلار دولتی به صرافی ها

عرضه قطره چکانی دلار دولتی به صرافی ها


افزایش قیمت دلار در بازار آزاد باعث شده همه به دنبال دلار دولتی باشند تا بتوانند دلار را با قیمت ارزان تری بدست بیاورند. در این میان دلالان بیشتر به دنبال دلار دولتی هستند و می خواهند دلار را با قیمت دولتی بخرند و با قیمت آزاد در بازار بفروشند و از این طریق دلالی خود را انجام دهند. بانک مرکزی هم عرضه دلار دولتی را به صورت قطره چکانی انجام می دهد و این کار تاثیر آن را بر بازار ارز کم رنگ می کند.

یادآوری قیمت دلار در روزهای گذشته

زمانی دلار قیمت ۱۰۰۰ تومان را داشت که به صورت ناگهانی قیمت آن جهش پیدا کرد و به مبلغ ۳۰۰۰ تومان رسید. بعد از آن روند رشد قیمت دلار شروع شد و هر روز قیمت آن رشد پیدا کرد. هر سال قیمت آن نسبت به سال قبل بیشتر می شود و طی همین اتفاق قیمت دلار از ۳۰۰۰ تومان به ۴۰۰۰ تومان رسید که قیمت دلار در سال گذشته بود. در امسال نیز قیمت آن به ۴۵۰۰ تومان ارتقاع یافت که این قیمت تا یک ماه پیش نیز پابرجا بود. اما نرخ دلار تاقت ثبات را نیاورند و مجددا دچار افزایش شد و به رقم ۴۸۰۰ تومان رسید که احمال می رود تا پایان سال به ۵۰۰۰ تومان نیز برسد. آنوقت تا پایان سال آینده فرصت برای صرافی ها و سرمایه گذاران وجود دارد تا از ثبات بازار استفاده کنند. مجددا در پایان سال ۹۷ مانند سال های گذشته شاهد گرانی دلار خواهیم بود و احتمالا این بار قیمت دلار به ۶۰۰۰ تومان برسد!

عرضه قطره چکانی دلار پاسخگوی نیاز بازار نیست

در حالی که قیمت دلار در بازار بسیار بالا رفته و صرافی ها از افزایش قیمت آن نگران هستند بانک مرکزی همچنان همان روش قطره چکانی را برای عرضه دلار دولتی به صرافی ها پیش گرفته و بر مقدار عرضه تغییری ایجاد نکرده است. با این که این روش یعنی عرضه دلار دولتی یکی از بهترین راه های کاهش حباب قیمت ارز است اما بانک مرکزی به درستی آن را اجرا نمی کند و یا این که به مقدار لازم ذخیره دلار ندارد که بخواهد به خوبی آن را اجرا کند.

دلار دولتی به برخی صرافی های منتخب عرضه می شود و قیمت آن کمی پایین تر از قیمت بازاری است. همین مقدار نیز برای خیلی ها مهم است و به دنبال دریافت دلار ارزان تر هستند. به همین دلیل صف طولانی دریافت دلار دولتی جلوی صرافی ها ایجاد شده که منتظر دریافت دلار دولتی هستند. در میان این افراد هستند کسانی که با هدف دلالی در این صف ایستاده اند و می خواهند از عرضه دلار دولتی سوء استفاده کنند.

افزایش قیمت دلار با کمبود عرضه 

نوسان قیمت ارز در بازار باعث می شود هجوم مردم برای دریافت ارز دولتی بیشتر شود و همین هجوم نیز باعث افزایش تقاضا می شود و در این صورت بازار عرضه و تقاضا برابر نخواهد بود و باعث می شود قیمت ها افزایش یابد. برخی از صراف ها می گویند علاوه بر این که بانک مرکزی به صورت قطره چکانی دلار به صرافی ها عرضه می کند در بعضی هفته ها همین عرضه قطره چکانی را نیز قطع می کند. مثلا در زمانی که قیمت ها اوج گرفته و تلاطم بازار بیشتر شده بانک مرکزی در طول یک هفته هیچ ارزی به صرافی ها ارائه نکرده است.

دست سرمایه داران کلان در بازار ارز

برخی از فعالان بازار ارز می گویند افزایش قیمت های جزئی به خاطر کمبود ارز در بازار است و بانک مرکزی باید عرضه دلار دولتی را به طور جدی و مداوم اجرا کند تا قیمت ها بی دلیل افزایش نیابند که در صورت افزایش قیمت دلار کاهش آن به راحتی اتفاق نمی افتد. یکی از صرافی ها می گوید تعدادی از سرمایه داران کلان در بازار ارز حضور دارند و قیمت ها را کنترل می کنند.