توقف عرضه دلار توسط صرافی ها

توقف عرضه دلار توسط صرافی ها


با افزایش مجدد قیمت دلار در بازار صرافی ها و از عرضه دلار به مشتریان خودداری کردند. در روزهای اخیر قیمت دلار جهش زیادی را داشته و بعد از جهش نیز قیمت آن در حال نوسان بوده که بیشترین نرخ آن ۴۸۰۰ تومان بوده که امروز با رشد مجدد قیمت دلار صرافی ها عرضه دلار را متوقف کردند. در چنین وضعیتی که قیمت دلار ثبات کافی ندارد و هر لحظه قیمت آن افزایش می یابد صرافی ها و فروشندگان دلار دست از کار می کشند و دیگر دلار نمی فروشند. 

افزایش مجدد قیمت دلار

از امروز صبح افزایش مجدد قیمت دلار آغاز شده و نرخ ارز در بازار به طول ناگهانی افزایش یافته و همین باعث توقف فروش دلار و عرضه آن توسط صرافی ها شده است. چرا که در چنین وضعیتی با فروش دلار در لحظات بعد قیمت آن افزایش می یابد و می تواند با قیمت بیشتری دلار را بفروش برسانند.

گفته شده افزایش ناگهانی تقاضا باعث گران شدن دلار شده و این افزایش ناگهانی می تواند از سمت دلالان ارز و یا به خاطر سیل مردم خریدار دلار باشد. به هر حال قیمت دلار افزایش یافته و هنوز کسی نتوانسته جلوی این افزایش نرخ را بگیرد. در روز گذشته قیمت دلار صد تومانی کاهش پیدا کرده بود و چیزی در حدود ۴۷۰۰ تومان رقم خورد اما دوباره صبح امروز با جهش قیمت مواجه شد.

صرافی ها عرضه دلار را متوقف کردند

برخی صرافی های رسمی اما عرضه دلار را متوقف نکرده و همچنان به فروش دلار مشغول هستند. قیمت دلار در این صرافی ها ۴۸۳۹ تومان می باشد که با وجود گرانی آن باز هم درخواست خرید آن زیاد است.

برخی فعالان بازار معتقدند کمبود دلار و در کنار آن افزایش تقاضا باعث بی ثباتی بازار و آشفتگی آن شده است. کمبود دلار به خاطر کمبود منابع بانک مرکزی است و افزایش تقاضا نیز مربوط به دلالان کلان و سرمایه داران است که می خواهند با این کار قیمت دلار را بیش از پیش گران کنند.

افزایش تقاضا برای دریافت دلار

البته مردم نیز در افزایش تقاضا بی تاثیر نبوده اند. سیل عظیم مردم که سرمایه های خود را از بانک به سمت بازار ارز آورده اند نیز تقاضای دلار را بیشتر کرده است. مسئولین همچنان اعتقاد دارند قیمت دلار کاهش می یابد و مردم باید از ورود به این بازار پرهیز کنند. بر اساس گزارشات رسیده هم اکنون قیمت دلار عرضه شده در بازار آزاد برابر ۴۸۵۰ تومان می باشد که ممکن است تا فردا گران تر نیز بشود و به نرخ ۵۰۰۰ تومان نزدیک شود.