آیا سرمایه گذاری در بیت کوین سود دارد؟

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین سود دارد؟


ارز دیجیتالی بیت کوین که جدیدا وارد بازار شده و بازار خوبی هم برای خود درست کرده توجه خیلی از سرمایه گذران را به سمت خود چذب کرده و خیلی ها خواهان سرمایه گذاری در بیت کوین و خرید آن هستند تا در صورت افزایش قیمت آن سود خوبی بدست بیاورند. برخی نیز می گویند بیت کوین قیمت کاذب دارد و این قیمت حبابی سرانجام از بین خواهد رفت.

بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال

در بازار ارزهای دیجیتال مختلفی وجود دارد که بیت کوین معروف ترین آنهاست و بیشتر معاملات ارز دیجیتال بر پایه بیت کوین اتفاق می افتد. این ارز دیجیتال دارایی پرجهش و ناآرامی محسوب می شود و نوسانات شدیدی دارد. با این که بسیاری از افراد و سرمایه گذاران به خرید بیت کوین مشغول شده اند اما بسیاری از کشورها آن را به عنوان ارز رسمی قبول ندارند و از آن پشتیبانی نمی کنند.

شاید به این دلیل باشد که هنوز آینده بیت کوین به طور دقیق مشخص نشده و این نوسانات شدید مسئولین حکومت ها را نگران کرده است. در حال حاضر بیشتر افرادی که بیت کوین خرید و فروش می کنند دنبال سود هستند و برای معامله از بیت کوین استفاده نمی کنند.

نوسانات قیمت بیت کوین در بازار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین بسیار متغییر است و باید بدانید که این فضا برای سرمایه گذاری دارای ریسک بالایی است و سود و زیاد آن هر دو زیاد هستند. قیمت بیت کوین در روز اول ۳۰ سنت بود یعنی تقریبا یک سوم دلار ارزش داشت. تبدیل آن به تومان می شود تقریبا ۱۲۰۰ تومان برای هر بیت کوین در روز اول. اما الان قیمت آن در بعضی مواقع به ۲۰ هزار دلار هم رسید که این افزایش قیمت در مدت یکی دو سال رشد بسیار زیادی است که از نظر اقتصادی سود معقول به حساب نمی آید.

در حال حاضر قیمت بیت کوین  ۱۵ هزار دلار است که به پول ما می شود چیزی در حدود ۵۰ میلیون تومان! یعنی برای خرید هر بیت کوین باید پنجاه میلیون بدهید تا یک بیت کوین بدست بیاورید.  ارزش بیت کوین به طور دقیق مشخص نیست و هیچ مبنای قطعی برای تخمین ارزش آن وجود ندارد. فقط باید دید این ارز دیجیتال چه سهمی در مبادلات جهانی دارد تا بتوان قیمت آن را در آینده پیش بینی کرد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

برای سرمایه گذاری در بیت کوین باید به نکاتی توجه کنید. عواملی که در آینده بیت کوین تاثیر زیادی دارد و می تواند قیمت آن را تغییر دهد. یکی از آن عوامل نوسانات قیمت بیت کوین است. بیت کوین تا به حال رشد خوبی داشته اما باید توجه داشت که هنوز خیلی ها آن را قبول ندارند.ضمن اینکه اتفاقات جهانی و سیاسی در قیمت بیت کوین تاثیر زیادی دارند. مثلا چند وقت پیش تعدادی از کشورها پشتیبانی از بیت کوین را متوقف کردند و برخی نظرات منفی نسبت به آن ابراز کردند که همین باعث شد قیمت بیت کوین ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. 

آینده نامشخص بیت کوین

آینده بیت کوین به طور کامل قابل پیش بینی نیست. ممکن است این ارز دیجیتال مدتی بعد به خاطر نوسانات زیاد از بازار معاملات جهانی خارج شود و ارزش آن کم شود و ممکن است کشورها از آن استقبال کنند و آن را جایگزین ارز های فیزیکی نمایند.

چیزی که در معاملات بیت کوین باید بدانید این است که نوسانات بیت کوین ممکن است سود یا زیان باشند. همانطور که قیمت بیت کوین جهش ناگهانی دارد ممکن است افت ناگهانی نیز داشته باشد و سرمایه شما را کاهش دهد. با ورود به بازار بیت کوین باید خود را برای چنین ریسک هایی آماده کنید.