از واحد پول منات آذربایجان بیشتر بدانید

از واحد پول منات آذربایجان بیشتر بدانید


کشور جمهوری آذربایجان برای خود یک واحد پول مستقل به نام منات دارد که واحد پولی اختصاصی این کشور محسوب می شود و معاملات داخلی به وسیله منات انجام می شود. البته کشور جمهوری ترکمنستان نیز از واحد پول منات استفاده می کند. ارزش واحد پول منات زیاد نیست و علت آن نیز اقتصاد ضعیف کشورهای حوزه پولی منات است.

زیرمجموعه واحد پول منات آذربایجان

بیشتر پول ها زیرمجموعه های کوچکتری دارند که در واقع پول خرد آن واحد حساب می شود. منات آذربایجان نیز همچون دیگر ارزها دارای واحد کوچکتری به نام قپیک است که ارزش آن برابر یک صدم منات است و هر ۱۰۰ قپیک به اندازه یک منات ارزش دارد. البته در آذربایجان فقط سکه های قپیک ضرب شده و اسکناس قپیک در این کشور وجود ندارد.

ارزش پول منات آذربایجان

منات آذربایجان از ارزش زیادی برخوردار نیست و علت آن هم ضعف اقتصادی دو کشور آذربایجان و ترکمنستان است. هرچه اقتصاد یک کشور قوی تر باشد ارزش پول آن کشور نیز بالاتر خواهد رفت. مانند دلار و پوند که ارزش بالای آنها حاکی از اقتصاد قوی آمریکا و انگلیس است. این دو کشور اقتصاد فعالی دارند بنابراین ارزش پول آنها نیز بالا است و در معاملات جهانی اعتبار زیادی دارد و به عنوان ارز بین المللی شناخته می شود. اما اقتصاد آذربایجان و ترکمنستان ضعیف است و ارز پول آنها نیز کم است و در معاملات بین المللی از آن استفاده نمی شود.

منات نسبت به ارزهای بین المللی مانند دلار، یورو و پوند ارزش کمی دارد اما در مقابل ریال و تومان ما ارزش بالایی دارد. ارزش هر منات جدید آذربایجان در مقابل ریال برابر  ۲۲۵۰۰ است. به عبارت دیگر هر منات ۲۲۵۰ تومان ارزش دارد. نسبت به دلار هم ارزش منات برابر با ۵۸ سنت است. یعنی حدود یک بیستم دلار ارزش دارد.

گذشته واحد پولی منات

کلمه منات یک کلمه ی روسی است که به معنی سکه می باشد. روسی ها در گذشته از این سکه برای معاملات خود استفاده می کردند. به خاطر نزدیک بودن آذربایجان به روسیه و شوروی قدیم تحت استعمار بودن آن کلمه منات از فرهنگ روسی به فرهنگ آذری انتقال یافته و نام واحد پول خود را منات گذاشته اند. پیشینه منات به قرن ۲۰ام میلادی بازمیگردد زمانی که کشور آذربایجان استقلال خود را به دست آورند و دولت جدید واحد پول خود را تغییر داد. با ایجاد واحد پولی جدید نام آن را نیز منات به معنی سکه گذاشتند.

تغییر واحد پول آذربایجان به منات جدید

با کاهش ارزش منات و بی ارزش شدن آن در بازارهای بین المللی در سال ۲۰۰۵ آذربایجان واحد پول خود را تغییر داد. البته این تغییر با تغییر نام همراه نبود و فقط ارزش پول منات تغییر کرد. نسل جدید منات با ارزش تر شد و ارزش آن نسبت به منات قدیمی ۵۰۰۰ برابر شد. یعنی ۵۰۰۰ منات قدیمی برابر با یک منات جدید ارزش دارد.

نکته جالب بازار ارز این کشور این است که استفاده از ارزهای خارجی در بازار داخلی این کشور ممنوع است و همه باید از منات در داخل آذربایجان استفاده کنند. به نظر می رسد این کار برای جلوگیری از کم ارزش شدن منات در مقابل ارز های دیگر نظیر دلار و یورو می باشد.

انواع اسکناس و سکه منات

واحد پول منات انواع سکه و اسکناس های خود را دارد. سکه های ۱ قپیک، ۵ قپیکی، ۱۰ قپیکی، ۲۰ و ۵۰ قپیکی از منات در آذربایجان ضرب شده است. همچنین اسکناس های ۱، ۵، ۱۰، ۲۰ منات، ۵۰ و ۱۰۰ مناتی نیز در این کشور به چاپ رسیده است.