نوسان گیری از دلار و مشکلات آن

نوسان گیری از دلار و مشکلات آن


چند روزی می شود که دلار روزهای بد خود را طی می کند و همین باعث ثاثیر منفی آن بر دیگر ارزها شده است. دلار به عنوان ارز مرجع تاثیر زیادی بر ارزهای دیگر دارد و آنها را دچار تغییر می کند. در این چند روز دلار دومین افت خود را نیز طی کرد و بازار را دچار تغییر کرد که این تغییر خیلی هم به نفع دلالان ارز تمام نشد.

اواین این هفته بود که شاخص دلار برای دومین بار دچار تغییر شد و کاهش چشمیگری را بر بازار سرمایه رقم زد. تغییری که به مزاق دلالان و معامله گران ارز خوش نیامد و کاسبی آنها را نیز برهم زد. فعالان و دلالان بازار پول و ارز معتقدند با کاهش حجم تقاضا و تناسب عرضه و تقاضا می توان این مشکل را حل کرد. هر چند در این هفته نوسان‌گیری از دلار سخت‌تر از دیگر ارزها بود اما قدرت معامله‌گران ارز بسیار کمتر شده است.

علت این افزایش نرخ در سکه چیست؟

اگر بخواهیم با همین وضع پیش برویم در هفته های بعد با قیمت های جدیدی از دلار روبرو خواهیم شد و دلار های جدید وارد بازار خواهد شد که در این بازار دلار غیرقابل کنترل خواهد بود. با این حال هنوز هم با وجود نوسان های دلار امکان نوسانگیری وجود ندارد. برخلاف این که در هفته های قبل قیمت دلار کاهش خوبی داشت اما قیمت سکه تمام بهار آزادی افزایش خوبی داشت که اصلا خوب نبود.

در این مورد هم فعالان اقتصادی افزایش خرید دلالان سکه و معامله‌گران را عامل مهم این موضوع یعنی بالا رفتن قیمت سکه اعلام کرده اند. دلیل افزایش خرید سکه نیز خوش‌بینی به بازار طلای جهانی می باشد. بنا بر نظر برخی سوداگران ارز و پول این مقاومت جدی در برابر معاملات طلا و ارز در آینده هم وجود خواهد داشت.

کی می توان روی دلار سرمایه گذاری کرد؟

اگر روند کاهشی به همین صورت ادامه یابد بازار ارز آرام خواهد شد و با کاسته شدن نوسانات دلار به راحتی می توان اقدام به نوسانگیری کرده و نرخ بعدی دلار را پیش بینی کرد که در این صورت مشکل سرمایه گذاران ارز به سر خواهد آمد و سرمایه گذاری بر روی دلار به حال عادی برخواهد گشت. اما اگر این اتفاق روی ندهد و شدت نوسانات دلار بیشتر شود امکان نوسان گیری سخت تر خواهد شد و سرمایه گذاری روی دلار با ریسک بیشتری خواهد بود.

اگر این نوسانات کمتر شود امید است رقبت خریداران به ارز نیز بیشتر شود و بازار ارز به مانند گذشته رونق پیدا کند و حجم معاملات نیز بیشتر شود. به گفته یکی اعضای معامله‌گر گروه اقتصادی حوزه دلار، بازار یک مقدار کم تحرک شده که به همین دلیل سودگیری دلالان بسیار کاهش پیدا کرد که این خود برای بازار ارز بسیار مقتنم است.

کاهش تقاضای ارز باعث شده کنترل بازار ارز از دست خارج شود و این مهم‌ترین عواملی است که باعث کاهش نرخ ها شده است که خود زمینه‌ساز کاهش فعالیت دلالان ارز می باشد. ابته ارزش دلار در کشورهای همسایه نیز تغییرات چندانی را تجربه کرد و بازار ارز دیگر کشورها نیز از این نوسانات بی بهره نبوده اند.

منبع: دنیای اقتصاد