آشنایی با واحد پول تونس

آشنایی با واحد پول تونس


یکی از کشورهای آفریقایی تونس است که تاریخی کهن دارد و از جمله قدیمی ترین کشورهای آفریقایی به شمار می آید. واحد پول تونس دینار است. دینار تونس یکی از واحدهای پول در دنیا است که فقط خود تونسی ها از آن استفاده می کنند و در دیگر کشورها و در معاملات بین المللی اعتبار ندارد. علت آن هم اقتصاد ضعیف تونس است.

درصد زیادی از تونس را صحرا تشکیل داده است و یکی از آنها صحرای بزرگ آفریقاست. بنابراین تونس کشوری ضعیف به شمار می آید و طبعا اقتصاد آن نیز قوی نیست. پس ارزش پول آن نیز کم می باشد. تونس کشوری آفریقایی است اما الان کشوری عربی است که  در گذشته توسط اعراب فتح شده بود. اما با آغاز استعمار دو کشور انگلیس و فرانسه تونس نیز که در آفریقا قرار داشت جزء مستعمرات فرانسه قرار گرفت.

پیشینه دینار تونس

پس از ورود فرانسه به تونس این کشور رسما مستعمره فرانسه قرار گرفت و فرهنگ فرانسه بر این کشور غالب شد. بنابراین تونس نیز مانند دیگر کشورهای مستعمره فرانسه واحد پول فرانسه یعنی فرانک را واحد پول رسمی خود قرار داد و واحد پول رسمی تونس فرانک تونس قرار داده شد. 

طی جنگ جهانی دوم و با بروز کشمکش های کشورهای درگیر جنگ تونس استقلال خود را بدست آورد و چند سال بعد در تاریخ ۱۹۶۰ میلادی پول ملی خود را از فرانک تونس به دینار تونس تغییر داد.

انواع سکه و اسکناس دینار تونس

در تونس انواع مختلفی از سکه و اسکناس تونسی تولید شده که و در بازار توزیع شده است. در این کشور انواع سکه های نیم، ۱ و ۵ دیناری ضرب شده و در معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین اسکناس های ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ دیناری نیز در تونس به چاپ رسیده است.

وضعیت اقتصادی تونس

پس از آن بانک مرکزی تونس مسئولیت چاپ و توزیع دینار تونس را بر عهده گرفته و امور مربوط به آن را انجام می دهد. تونس کشوری ضعیف از نظر اقتصادی است و هر چه اقتصاد کشوری ضعیف باشد ارزش پول آن کشور نیز کم خواهد بود.

بر اساس آمار ارائه شده محصولات صادراتی این کشور عمدتا مواد اولیه و مواد معدنی هستند و مواد وارداتی آن ماشین آلات و مواد صنعتی می باشند. یعنی این کشور مواد خام را می فروشد و مواد فراوری شده را با ارزش افزوده بالا می خرد. همین موضوع حاکی از اقتصاد ضعیف و غیرفعال این کشور است.

کشورهایی که دینار واحد پول ملی آنهاست

دینار فقط مخصوص تونس نیست و کشورهای زیادی از دینار به عنوان واحد پول استفاده می کنند. کشورهای عراق، کویت، صربستان، لیبی، سودان، تونس، بحرین، الجزایر و اردن دینار را واحد پول خود قرار داده اند. واحد پول هر یک از کشورها نیز به این شرح است. واحد پول عراق دینار عراق، کویت دینار کویت، صربستان دینار صربستان، پول لیبی دینار لیبی، سودان دینار سودان، واحد پولی تونس دینار تونس، بحرین دینار بحرین، الجزایر دینار الجزایر و اردن دینار اردن می باشد.