رشد شتاب افزایش قیمت دلار، یورو و پوند در بازار ارز

رشد شتاب افزایش قیمت دلار، یورو و پوند در بازار ارز


بازار ارز تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و جهش های ناگهانی آن دچار آشفتگی شده و همین وضعیت فرصت را برای افزایش قیمت دیگر ارزها فراهم کرده است. ارزهایی نظیر یورو و پوند که از جمله ارزهای رایج بازار می باشند و به نوعی ارز بین المللی محسوب می شوند. بازار ارز تا به حال این حد از گرانی را به خود ندیده بود و این جهش های دلار بازار ارز را نابود کرده است.

اما دلار که تغییرات زیادی داشته و قیمت آن بسیار جهش داشته است. دیگر ارزها نیز همچون دلار عمل کرده اند و با افزایش قیمت در بازار ارز قصد داشتند خود را به دلار برسانند و از این ارز برتر عقب نمانند. قیمت دولتی ارز هم تاثیری بر قیمت ها نداشته و این بازار بوده که قیمت ها را تعیین می کرده و قیمت گذاری بازار را به دست گرفته بود.

بانک مرکزی کاری برای کاهش قیمت ها انجام نداده

بانک مرکزی هم مانند افراد عادی در این بازار عمل کرد و فقط با نگاه کردن گرانی دلار و دیگر ارزها را دنبال کرد. تنها کاری که بانک مرکزی برای کاهش قیمت ها انجام داد تزریق ارز دولتی در صرافی ها بود که این عرضه قطره چکانی در روزهای قبل از گرانی هم وجود داشته و چیز تازه ای نیست.

قیمت دلار در این هفته تا ۵۸۰۰ تومان نیز رسید و یورو برای رسیدن به دلار مظنه خود را تا ۶۰۰۰ تومان نیز ادامه داد. این رقابت بین ارزهای بین المللی برای افزایش قیمت فقط بازار را ناآرام کرده و هیچ نتیجه ای در بر نداشته است. پوند هم که برخی آن را پوند انگلستان یا پوند استرلینگ می نامند در کنار دلار و یورو خود نمایی کرد و در بازار چند درصدی افزایش قیمت داشت.

یورو و پوند بیش از دلار گران شدند

متخصصین اقتصادی با رسد بازار ارز به این نتیجه رسیده اند که شتاب افزایش قیمت ارزها در ماه های اخیر افزایش یافته و قیمت ها با سرعت بیشتری رشد داشته اند. طبق این بررسی یورو بیشترین افزایش را داشته و بعد از آن پوند بوده که رشد خوبی را در بازار ایجاد کرده و در آخر این دلار بوده که بیشترین رشد را به عمل آورده است. در واقع یورو و پوند بیش از دلار افزایش قیمت داشته اند اما در بازار تمام حجمه ها به سمت دلار بوده است.