آشنایی با واحد پول سامانی تاجیکستان

آشنایی با واحد پول سامانی تاجیکستان


تاجیکستان نیز همچون دیگر کشورها برای خود واحد پول اختصاصی دارد که نام آن سامانی است. واحد پول تاجیکستان سامانی تاجیکستان نام دارد که در این کشور از این پول برای معاملات استفاده می شود. تاجیکستان تا قبل از این از واحد پول دیگری استفاده می کرد که از سال ۲۰۰۰ میلادی سامانی جایگذین آن شد و پول رسمی تاجیکستان قرار گرفت.

قبل از سامانی تاجیکستان از روبل استفاده می کرد که روبل نیز واحد پول روسیه یا همان شوروی سابق است. در واقع علت استفاده تاجیکستان از روبل سلطه شوروی بر آن بوده است. معمولا کشورهای مستعمره از واحد پول کشورهای استعمارگر استفاده می کنند و تاجیکستان نیز که قبلا مستعمره شوروی بوده از واحد پول روبل استفاده می کرد که بعد از مدتی سامانی را واحد پول رسمی خود قرار داد.

تغییر واحد پول تاجیکستان از روبل به سامانی

به واحد پول قبلی تاجیکستان روبل تاجیکستانی گفته می شد که ارزش آن یک هزارم سامانی بود. یعنی هر ۱۰۰۰ روبل تاجیکستانی برابر با یک سامانی ارزش دارد. تاجیکستان نیز مانند دیگر کشور ها تصویر رهبران خود را بر روی پول خود سامانی چاپ کرده است.

تابه حال انواع مختلفی از اسکناس های سامانی به چاپ رسیده است که مقادیر آنها متنوع است. انواع ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سامانی از اسکناس سامانی در این کشور وجود دارد. مقادیر درشت سامانی نیز  ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ سامانی می باشد که در معاملات از آن استفاده می کنند.

مقایسه نرخ سامانی با دلار آمریکا

برخلاف ظاهرش سامانی ار ارزش بالایی برخوردار است. در مقایسه دلار در برابر سامانی تاجیکستان به این نتیجه می رسیم که هر دلار آمریکا تقریبا برابر با ۸ سامانی ارزش دارد. یعنی ارزش سامانی یک هشتم دلار است. تاجیکستان اقتصاد پویا و قوی ندارد و اصولا نباید سامانی تاجیکستان ارزش زیادی داشته باشد اما برخلاف تصور ارزش بالایی دارد. 

مقایشه ارزش سامانی تاجیکستان با ریال ایران

اما بشنوید از ارزش بالای سامانی در مقابل ریال ایران. معمولا اکثر ارزها از ریال ایران با ارزش تر هستند و قیمت آنها بالاتر است. ارزش سامانی تاجیکستان نیز نسبت به ریال ایران از ارزش بالاتری برخوردار است. در مقایسه سامانی تاجیکستان با ریال ایران به این نتیجه می رسیم که ارزش سامانی حدودا ۴۰۰۰ برابر ریال ایران است. هر ۴۰۰۰ ریال برابر با یک سامانی است. به عبارت دیگر ۴۰۰ تومان می شود یک سامانی تاجیکستان.