کاهش قیمت جهانی طلا با کاهش شاخص بورس های جهانی

کاهش قیمت جهانی طلا با کاهش شاخص بورس های جهانی


قیمت طلا در بازار های جهانی تحت تاثیر از قیمت جهانی نفت و سیاست های بین المللی تغییر می کند. تا قبل از این قیمت طلا تا حدودی ثابت بود و نوسان زیادی را به دنبال نداشت اما در این هفته قیمت طلا تحت تاثیر نرخ ارز و بازار آشفته ارز ارزانتر شد. قیمت طلا از بازارهای بورس نیز تاثیر می گیرد و رشد و افت قیمت بورس در قیمت طلا تاثیر گذار است.

کاهش قیمت جهانی طلا چه دلیلی دارد؟

دلار نسبت به دیگر ارزها رشد خوبی داشته و ثبات و نوسان اقتصاد جهانی باعث شده قیمت طلا که چند وقتی می شد ثابت بود دوباره تغییر کند. البته این تعیین مثبت واقع نشد و قیمت طلا کاهش یافت. پیش بینی شده قیمت جهانی طلا در وضعیت فعلی بازهم ارزانتر شود.

اما وضعیت قیمت طلا در داخل کمی متفاوت است. قیمت ها در بازار سرمایه داخلی به یکدیگر مرتبط هستند. شاخص بورس، قیمت طلا، نرخ ارز، قیمت نفت، قیمت سکه هر یک در دیگری تاثیر دارند. بنابراین نمی توان گفت کاهش قیمت طلا در خارج منجر به ارزان شدن طلا در داخل می شود.

امنیت بازار طلا برای سرمایه گذاری

برخی از تحلیلگران بازار اعتقاد دارند بازار طلا همچنان امنیت خود را برای سرمایه گذاری دارد و افراد می توانند در آن با کمترین ریسک سرمایه گذاری کنند. علت آن هم کم نوسان بودن قیمت هاست. برخلاف بازار ارز که نوسانات آن بسیار شدید و ناگهانی است.

این تحلیلگران می گویند چون شاخص های بازار بورس کاهش داشته قیمت طلا افت کرده و از نرخ آن کم شده است. کاهش شاخص بورس باعث افزایش تقاضا برای فروش می شود و همین امر می تواند قیمت ها را کاهش دهد.