افزایش مظنه دلار در بازار داخل و کاهش نرخ آن در بازارهای جهانی

افزایش مظنه دلار در بازار داخل و کاهش نرخ آن در بازارهای جهانی


دلار آمریکا در داخل کشور هر روز در رشد است اما در بازارهای جهانی دچار کاهش قیمت شده است. هرچه مظنه دلار در بازار ارز بالا می رود نرخ آن در بازار های جهانی کاهش می یابد. دوباره در این هفته دلار آمریکا در بازارهای جهانی نزول کرد در حالی که دیگر ارزهای بین المللی نظیر یورو و پوند افزایش قیمت داشتند.

شاخص قیمت دلار در بازارهای جهانی کاهش یافته و رقبای آن که یورو و پوند می باشند افزایش قیمت داشته اند. در این رقابت دلار بازنده بوده و از پوند انگلیس جا مانده است. اما در بازار ارز داخلی قضیه فرق می کند. در بازار داخلی این دلار است که رکورد افزایش قیمت و نوسان را شکسته و هر روز قیمت آن تغییر می کند.

کاهش نرخ ارز در بازارهای جهانی

در بازار جهانی ارز قیمت دلار در ساعات گذشته چند درصد کاهش یافته اما در بازار داخل به برکت مدیریت بانک مرکزی و حضور فعال دلالان ارز بر قیمت آن افزوده شده و مظنه آن به ۵۰۰۰ تومان رسیده است. هر چه دلار در بازارهای جهانی سرشکسته تر می شود در بازارهای داخلی سرفراز به رشد خود ادامه می دهد.

برخی از کارشناسان بازار ارز می گویند علت نوسانات نرخ دلار در بازارهای جهانی با بازار داخل متفاوت است. در بازارهای جهانی سیاست های آمریکا و سیاست دیگر کشور ها دخیل است و همین باعث تغییر قیمت دلار می شود. همچنین اقتصاد کشورهای مختلف و فعالیت روزانه بازارهای جهانی نیز در این کاهش قیمت تاثیر گذار است. 

افزایش مظنه دلار در بازار ارز

اما در بازار داخلی عدم فعالیت بانک مرکزی، فعالیت دلالان، افزایش عرضه و کمبود تقاضا و سیاست های داخلی باعث نوسان قیمت دلار و افزایش مداوم آن است. اگر عوامل داخلی رشد قیمت دلار از بین بروند به راحتی می توان قیمت دلار را مهار کرد و از رشد آن جلوگیری کرد.