افزایش قیمت دلار باعث عقب ماندگی صادراتی کشور

افزایش قیمت دلار باعث عقب ماندگی صادراتی کشور


وضعیت اقتصادی کشور در این روزها اصلا خوب نیست اما در آمار ها نشان از رشد اقتصادی وجود دارد در حالی که مردم چنین رشدی را در زندگی احساس نمی کنند. نرخ تورم، بی کاری، گرانی، کاهش صادرات، واردات بی رویه همه باعث شده مردم از وضعیت اقتصادی کشور ناراضی باشند. حالا نیز خبری مبنی بر عقب ماندگی صادراتی ایران منتشر شده است.

طبق آمارهای ارائه شده مربوط به ماه های اخیر صادرات کشور چیزی حدود ۸ میلیارد دلار عقب ماندگی دارد. یعنی این مقدار صادرات انجام نشده و در واقع رشد اقتصادی کشور تحت تاثیر قرار گرفته است.

وضعیت اقتصادی کشور آشفته است

برخلاف دیگر آمارها در مورد رشد اقتصادی کشور و نظرات مسئولین این آمار نشان می دهد رشد اقتصاد کشور دارای عقب ماندگی اقتصادی است و باید این مشکل حل شود.

بنابر اهدافی که در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است کشور باید رشد اقتصادی مثبت داشته باشد نه این که عقب ماندگی بر جای گذارد.

افزایش قیمت دلار باعث کاهش صادرات

 بازار ارز آشفته است و با گران شدن دلار و ارز تولید کنندگان و صادرکنندگان با مشکل جدی مواجه هستند. گران بودن دلار باعث گران شدن مواد اولیه و در نهایت افزایش قیمت تولیدی می شود و قیمت برای مصرف کننده نیز بالا خواهد رفت. در این صورت صادرات با قیمت بیشتری انجام خواهد شد و ممکن است مشتری ها نیز کمتر شود.

یکی از مهمترین کارهایی که می توان برای افزایش رشد اقتصادی کشور و جبران عقب ماندگی صادراتی کشور انجام داد یکسان سازی نرخ ارز و تخصیص ارز مبادله ای بیشتر به تولید کنندگان است. با این کار می توان صادرات را ا افزایش داد و کمک کار تولید کننده و صادرکننده بود.