عرضه دلار مداخله ای در صرافی های دولتی

عرضه دلار مداخله ای در صرافی های دولتی


پس از گرانی های اخیر قیمت دلار در بازار و نوسانات شدید آن بانک مرکزی عرضه دلار و ارز مداخله ای را به طور مداوم پیش گرفت و هر روز از طریق صرافی های منتخب دلار به بازار تزریق می کرد. الان نیز که قیمت دلار تاحدودی کاهش یافته این عرضه به پایان نرسیده و ارز مداخله ای بانک مرکزی هر روز در صرافی های دولتی عرضه می شود تا مبادا دوباره قیمت دلار بالا رود.

تاثیر عرضه ارز مداخله ای در بازار 

 عرضه دلار مداخله ای در بازار توسط بانک مرکزی از نظر برخی بی تاثیر بوده و فقط باعث افزایش سود دلالان شده است. اما برخی نیز می گویند این امر مفید واقع شده است. در این روزها سیاست های خارجی بر افزایش قیمت دلار بی تاثیر نبوده و اخیرا کاهش نرخ بهره فدرال رزرو باعث نوسان قیمت جهانی طلا و قیمت نفت شد که این مهم در تغییر قیمت دلار و ارز بی تاثیر نبوده اند.

نوسانات نرخ ارز در چند هفته اخیر فرصت خوبی برای دلالان ارز بود تا هر چه می توانند در این بازار گل آلود سود کنند و دلار خرید و فروش کنند. اما بالاخره در هفته گذشته با ورود نیروی انتظامی به بازار ارز تعداد زیادی از خرده فروشان دلار در کف خیابان را دستگیر کرد. با ورود نیروی انتظامی و دستگیری صرافان غیرقانونی تاحدودی بازار ارز آرام شده و وضعیت بازار در حال ثبات است. 

تفاوت قیمت ارز مداخله ای و ارز بازاری

گفته می شود دلار های مداخله ای بانک مرکزی با قیمت ۱۰ تومان پایین تر از قیمت بازار عرضه شده که در روزهای اوج گرانی این تفاوت قیمت به ۱۰۰ تومان نیز رسیده بود. همین تفاوت قیمت فاحش باعث شده دلالان ارز بوی سود را از صرافی های دولتی احساس کنند و صف طولانی برای دریافت ارز مداخله ای تشکیل دهند. اگر چه این ارز مخصوص مردم بوده و به صرافی های منتخب داده شده بود تا نیاز بازار را برطرف کند اما به هر حال دست دلالان همیشه در کار است.

البته نوسانات نرخ ارز در این روزها چیز تازه ای نیست و هر ساله در پایان سال شاهد آن هستیم. نوسان نرخ دلار نیز برای بازار ارز تازگی ندارد و هر ماه قیمت دلار نوسان دارد. البته قیمت تمام ارز ها تا حدودی نوسان دارد اما نرخ ارزهای بین المللی مانند دلار و یورو و پوند بیشتر نوسان دارد. تحریم ها نیز مزیدی بر علت شده تا نوسانات نرخ دلار بیشتر نمود پیدا کند.

مداومت بانک مرکزی بر عرضه دلار مداخله ای

تا قبل از این گفته می شد بانک مرکزی وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهد و دلار دولتی و ارز مداخله ای کافی در اختیار صرافی ها قرار نمی دهد. و همین باعث می شود دلار به اندازه کافی در بازار تزریق نشود و عدم عرضه دلار باعث افزایش قیمت دلار می شود. در وضعیتی که بازار تقاضا بشدت افزایش یافته و هجوم مردم برای خرید دلار جلوی صرافی ها صف کشده اند باید عرضه دلار مداخله ای بیشتر شود تا کمبود دلار در بازار احساس نشود و افزایش قیمت رخ ندهد.

لزوم توزیع ارز در تمام صرافی ها

برخی نیز می گویند بانک مرکزی باید عرضه دلار را در صرافی های بیشتر انجام دهد و این کار محدود به صرافی های دولتی و یا صرافی های منتخب نباشد. اگر در تمام صرافی ها این کار انجام شود دسترسی به ارز مداخله ای بیشتر می شود و بازار کاهش قیمت را بهتر درک خواهد کرد. اما با محدود بودن صرافی های عرضه کننده دلار و ایجاد صف های طولانی فضا برای افزایش قیمت ها بوجود می آید.

در این گیرودار اما برخی از صرافی ها خبر از نبود دلار می دهند. وقتی درب برخی از صرافی ها را نگاه می کنید می بینید نوشته اند دلاری برای فروش نداریم و درب صرافی بسته است. با این که هر روز بانک مرکزی دلار مداخله ای در بازار تزریق می کند اما برخی صرافی ها سخن از نبود دلار به میان می آورند. 

آرامش مسئولین بانک مرکزی در مقابل آشفتگی بازار ارز

هرچه وضعیت بازار آشفته تر است و صرافی ها و سرمایه گذاران ارز نگران تر می شوند آرامش مسئولین بیشتر می شود و مردم را به نخریدن دلار و عدم ورود به بازار ارز توصیه می کنند. اگرچه این اظهارات مسئولین در کاهش قیمت ها بی تاثیر بوده اما به نظر می رسد آنها چیزی از پشت پرده های قیمت دلار می دانند.

مسئولین بانک مرکزی در جواب عدم مدیریت بازار توسط بانک مرکزی می گویند بانک مرکزی وظیفه خود را به درستی انجام داده و به اندازه کافی دلار در صرافی ها توزیع می شود اما هیجان بازار ارز زیاد است و بازار تقاضا به شدت افزایش یافته است که این نیازمند مداومت در عرضه دلار است.

کاهش قیمت دلار در بازار

به هر حال از همه این ها بگذریم قیمت دلار در حال کاهش است و برخی معتقدند سخنان رئیس بانک مرکزی و برخورد نیروی انتظامی با دلالان خیابانی و همچنین مداومت در عرضه ارز مداخله ای علل اصلی کاهش قیمت دلار می باشد.

قیمت دلار نیز با عرضه دلار مداخله ای بانک مرکزی به صرافی های دولتی تا حدودی کاهش یافته و به نظر می رسد کاهش قیمت تا ۴۵۰۰ تومان نیز ادامه داشته باشد. اگرچه قیمت اصلی دلار در حال حاضر ۴۰۰۰ تومان است و ۵۰۰ تومان باقی آن حباب است اما ما به همین قیمت هم راضی هستیم. دلار ۴۵۰۰ تومانی بهتر از دلار ۵۰۰۰ تومانی است.