دلیل اصلی افزایش قیمت سکه در بازار

دلیل اصلی افزایش قیمت سکه در بازار


در روزهایی که قیمت دلار به اوج خود در بازار رسیده بود قیمت سکه نیز فرصت را غنیمت شمرد و رود افزایشی را پیش گرفت. در این وضعیت قیمت سکه در بازار به بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان رسید و برخی آن را نزدیک به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله کردند. بازار سکه هم همچون بازار ارز دچار نوسان شده و تا آرام شدن بازار ارز بازار سکه نیز آرام نخواهد شد.

یکی از کارشناسان اتحادیه طلا و جواهر که در بازار سکه نیز حضور دارد اظهار داشته که عامل اصلی افزایش قیمت سکه در این روزها رشد مظنه دلار در بازار می باشد. گفته می شود علت اصلی افزایش قیمت سکه افزایش قیمت ارز و علت اصلی افزایش قیمت ارز افزایش تقاضا می باشد.

افزایش قیمت سکه در بازار

در هفته های گذشته قیمت دو عنصر اصلی بازار سرمایه یعنی ارز و سکه به شدت بالا رفت به طوری که قیمت دلار در بازار به بیشترین حد خود رسید و قیمت سکه نیز به تبع آن افزایش یافت.

این افزایش قیمت ها به مزاق برخی خوش نیامد. مثلا صرافی ها از آن افرادی بودند که از افزایش قیمت دلار ناراضی بوده و نگران آینده آن بودند. برخی نیز کلا خرید و فروش را تعطیل کرده بودند. اما در این میان حضور دلالان ارز پررنگ تر شده بود و فعالیت آنها در بازار بیشتر شده بود.

علت اصلی افزایش قیمت سکه در بازار

فعالان بازار سکه می گویند علت عمده این گرانی ها ارز است. وقتی قیمت دلار گران می شود به تبع آن قیمت دیگر ارزها نیز افزایش می یابد و همین باعث نوسان و آشفتگی بازار ارز می شود. با ملتهب شدن بازار ارز دیگر بخش های بازار سرمایه مانند بازار طلا و بازار سکه نیز دچار نوسان می شوند.

اما علت دیگر افزایش قیمت سکه افزایش قیمت جهانی طلا در هر اونس می باشد. در همین روزها بود که قیمت طلا در هر اونس ۱۵ دلار افزایش یافت و باعث افزایش قیمت سکه در بازار شد. قیمت جهانی طلا نیز بر اثر سیاست های جهانی و سیاست های دولت آمریکا تغییر می کند.

حباب قیمت سکه چقدر است؟

اما بشنوید از حباب بازار سکه که به گفته کارشناسان قیمت سکه در بازار حدود صد هزار تومانی حباب دارد و باید این حباب از بین برود. بنابراین قیمت اصلی سکه در بازار باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد. با آرام شدن بازار ارز و ایجاد ثبات در قیمت دلار امید است بازار سکه نیز آرام شود و قیمت سکه به نرخ پیشین خود بازگردد تا دوباره معاملات بدون حباب در بازار انجام شود.