آشنایی با تاکا، واحد پول بنگلادش

آشنایی با تاکا، واحد پول بنگلادش


کشور بنگلادش یکی از کشور های آسیاسی است که برای خود واحد پول اختصاصی دارد که نام آن تاکا است و با علامت Tk در بنگلایش و با علامت BDT در معاملات بین المللی شناخته می شود. بنگلادش از جمله کشورهایی است که از دلار به عنوان واحد پول استفاده نمی کند و برای خود واحد پول مجزا به نام تاکا دارد. این واحد پول توسط بانک مرکزی بنگلادش صدور می شود و انواع اسکناس و سکه از آن در بازار ارز بنگلادش وجود دارد.

بنگلادش یا به عبارت کامل تر جمهوری خلق بنگلادش یکی از کشورهای آسیایی است که در جنوب قاره آسیا واقع شده است. بنگلایش در همسایگی هند قرار دارد و زنان آن نزدیک به هندو ها می باشد. بنابراین احتمال می رود نام «تاکا» نیز برگرفته از زبان هندی باشد و ریشه در هند داشته باشد. 

پایسه واحد کوچک تر پول بنگلادش

بنگلادش از جمله کشورهایی است که برای خود پول خرد دارد. برخی از واحد های پولی واحد کوچکتری نیز برای معاملات روزمره مردم دارند. واحد پولی بنگلادش دارای تاکا به عنوان واحد اصلی پول و پایسه یا پیسه به عنوان واحد پول کوچک یا پول خرد است. از پایسه به عنوان پول رایج در معاملات بازار استفاده می شود. ارزش پایسه یک صدم تاکا است بنابراین هر ۱۰۰ پایسه به اندازه یک تاکا ارزش دارد. معمولا از پایسه فقط سکه آن ضرب شده است. 

انواع سکه و اسکناس تاکا و پایسه

سکه های رایج پایسه عبارتند از سکه ۱ پایسه، ۵ پایسه، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ پایسه. سکه های تاکا نیز به مقادیر ۱ و ۵ تاکا در این کشور ضرب شده است. همچنین انواع اسکناس های تاکا نیز در این کشور به چاپ رسیده و در معاملات از آن استفاده می شود.

اقتصاد بنگلادش و ارزش تاکا

بنگلادش اقتصاد فعالی در زمینه پوشاک دارد به طوری که دومین کشور برتر صادرکننده پوشاک در دنیا می باشد و همین باعث رونق اقتصادی این کشور در این زمینه شده است. علتش هم این است که دستمزد کارگران این کشور بسیار پایین است و همین باعث کاهش قیمت تمام شده اجناس شده است. با توجه به همین موضوع مردم این کشور بسیار فقیر هستند. در این کشور کشاورزی نیز بسیار رونق دارد. همچنین ذخایر طبیعی فراوانی در بنگلادش وجود دارد که با توجه به ضعف اقتصادی این کشور امکان برداشت مناسب آن وجود ندارد.

تبدیل تاکا بنگلادش به دلار آمریکا

نرخ برابری دلار آمریکا در برابر تاکا بنگلادش برابر با هفتاد است. یعنی ۷۰ تاکای بنگلادش برابر با یک دلار آمریکا ارزش دارد. با این همه تاکای بنگلادش ارزش خوبی نسبت به دلار دارد. ارزش ریال ایران بیش از ۴۰۰۰ برابر از دلار کم ارزش تر است اما تاکای بنگلادش با توجه به اقتصاد ضعیف و مردم فقیر این کشور ارزش خوبی نسبت به دلار دارد.