فواید شفاف سازی نرخ ارز در اقتصاد کشور

فواید شفاف سازی نرخ ارز در اقتصاد کشور


گران شدن قیمت دلار به نفع کسی جز دلالان ارز نیست و فقط افراد سرمایه دار و سفته باز هستند که با گران شدن دلار و نوسان قیمت آن سود می برند. اما باید بدانیم که ارزان شدن دلار به نفع کیست. قیمت ارز در حال حاضر غیرواقعی است و در واقع قیمت دلار کاذب است. اگر قیمت دلار واقعی شود چه کسی سود می برد و چه کسی ضرر خواهد کرد؟

برخی معتقدند واقعی شدن نرخ ارز به نفع همه است و برخی نیز می گویند دلالان در این بازی ضرر خواهند کرد و تمام تلاش خود را می کنند بازار ملتهب باشد و قیمت ها به صورت کاذب بالا بماند. اما اگر قیمت ها بالا بماند چه بر سر بازار ارز خواهد آمد. در گفتگو با یکی از اعضای اتاق ایران به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

عوامل موثر در عدم شفاف سازی نرخ ارز

قیمت نفت، قیمت جهانی طلا، سیاست های آمریکا، تحریم، نرخ تورم و بی کاری و خیلی از مسائل دیگر در قیمت ارز تاثیر گذار هستند. بازار ارز در کشور انحصاری است و این انحصار در دست بانک مرکزی است. قیمت گذاری ارز نیز در دست بانک مرکزی است و بانک مرکزی است که قیمت ارز را تعیین می کند. به همین دلیل می توان گفت بانک مرکزی نقش مهمی در بازار ارز دارد.

واقعی شدن نرخ ارز به نفع تولید است

واقعی شدن نرخ ارز چه در بازار آزاد و چه در بازار ارز دولتی هر دو به نفع مردم است. حتی می توان گفت به نفع بانک مرکزی نیز می باشد. اگر قیمت دلار واقعی شود و حباب آن از بین برود قطعا به سود تولید و صادرات خواهد بود. با افزایش نرخ ارز یعنی ارز دولتی بخش تولید نیز بهره می برد. اگرچه قیمت ماشین آلات و مواد اولیه زیاد می شود اما در عین حال قیمت تمام شده اجناس نیز افزایش خواهد یافت.