افزایش قیمت دلار طبیعی است!

افزایش قیمت دلار طبیعی است!


گران شدن دلار در بازار چیزی بود که همه را متعجب کرد و نگرانی ها را از افزایش مجدد قیمت آن در بازار بوجود آورد اما در این میان برخی معتقدند این افزایش قیمت ها قابل پیش بینی بوده و طبیعی است و در وضعیت فعلی اقتصاد کشور چیز عجیبی نیست.

این تحلیلگران اقتصادی می گویند با توجه به نرخ تورم و مقدار رشد آن در کشور و تفاوت آن با تورم جهانی و همچنین مقدار صادرات و واردات کشور این قیمت دلار چیزی در همین حدودها است و خیلی غیرعادی نیست. اما کمی حباب دارد که باید تخلیه شود.

دلار ۴۰۰۰ تومانی طبیعی است یا ۵۰۰۰ تومانی؟

این متخصصین اقتصادی که به نظرشان قیمت دلار طبیعی است و مناسب می باشد احتمالا منظورشان دلار ۴۰۰۰ تومانی بوده نه دلاری که در بازار ۵ هزار تومان قیمت خورده است. البته باید توجه کرد که تورم داخلی بالا است و باتوجه به بالا بودن تورم افزایش نرخ ارز نیز طبیعی خواهد بود.

جهش ناگهانی نرخ ارز

نوسانات اخیر نرخ ارز در بازار به گفته برخی کارشناسان حاکی از فشرده ماندن فنر ارز می باشد که به صورت مصنوعی پایین مانده بود و بعد از ماه ها بالاخره جهش پیدا کرد و قیمت آن به شدن افزایش یافت. به دنبال افزایش قیمت دلار نیز قیمت سکه رشد محسوسی داشت و بازار خود را با تغییر روبرو کرد.

در اوج گرانی ها مسئولین بانک مرکزی مدام سخن از کاهش قیمت می آوردند و این در حالی بود که قیمت ها روز به روز افزایش می یافت اما بالاخره در هفته گذشته قیمت دلار کاهش یافت و این کاهش قیمت تا ۴۵۰۰ تومان نیز ادامه یافت.

عدم تعادل بین بازار عرضه و تقاضا

یکی از دلایل مهم افزایش نرخ ارز در بازار و مشکل عمده اقتصادی کشور عدم وجود تعادل بین بازار عرضه و تقاضا می باشد که همین مشکل باعث می شود با افزایش تقاضا برای دریافت ارز عرضه دلار با مشکل مواجه شود و ارز در بازار کمیاب شود و همین زمینه افزایش و جهش نرخ ارز را فراهم می کند.