آشنایی با فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا

آشنایی با فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا


فدرال رزرو چیست؟

فدرال رزرو به بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا گفته می شود که مسئولیت امور دارایی و مالی این کشور را بر عهده دارد و سیاست های اقتصادی آن را انجام می دهد. این مجموعه در قرن ۱۹ میلادی تاسیس شد و هدف آن نظارت بر عملیات بانک های ایالات متحده آمریکا بوده است. این بانک (فدرال رزرو) در اثنای حل مشکل بحران‌های مالی این کشور تشکیل شد و پس از تاسیس شروع به حل مشکلات مالی و پولی آمریکا کرد. فدرال رزرو مسئول مستقیم نظارت بر اجرای قوانین پولی آمریکا و ارائه سیاست‌های مالی و اقتصادی این کشور می باشد. همچنین کنترل گرانی، و بررسی قیمت‌ها و رشد اقتصادی برعهده این مجموعه می باشد.

طبق مصوبه مجلس سنای ایالات متحده آمریکا ذخیره فدرال یا همان فدرال رزرو در هر یک از ایالات آمریکا شعبه ای دارد و امورات مربوط به آن ایالت برعهده آن شبعه می باشد که توسط هیئت مدیره ذخیره فدرال هماهنگ و مدیریت می‌شود.

ریاست بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو

مانند هر مجموعه بانکی دیگر فدرال رزرو هم رئیسی دارد. ریاست زخیره فدرال را کمیته بازار فدرال تعیین می‌کند. این کمیته توسط ۱۲ عضو مدیریت می شود که هر سال توسط رئیس جمهور آمریکا تعیین می‌شوند و مدیریت آنجا را برعهده دارند. اما انتخاب ریاست فدرال رزرو توسط این مجموعه انجام می شود. یعنی این مجموعه دوازده نفری با رای گیری فردی را به ریاست بانک مرکزی آمریکا منصوب می کنند تا به مدت چند سال این مسئولیت خطیر را برعهده داشته باشد.

هم‌اکنون ریاست فدرال رزرو را یکی از سیاست مداران اصلی پول و ارز آمریکا برعهده دارد که خود یکی از سرمایه گذاران اصلی بازار ارز و طلا بوده و سیاست های پولی این کشور را تعیین می کند.

منبع: ویکی پدیا