آشنایی با واحد پول لک آلبانی

آشنایی با واحد پول لک آلبانی


کشور آلبانی واحد پولی به نام لک (lek) دارد. لک یا به عبارتی لک آلبانی واحد پول کشور آلبانی است و یکای پول رسمی این کشور به حساب می آید. متولی کنترل ارز این کشور بانک مرکزی آلبانی است که بازار ارز آلبانی را مدیریت می کند و چاپ اسکناس و ضرب سکه بر عهده این بانک می باشد. لک آلبانی را با علامت ALL در بازارهای بین المللی نمایش می دهند. 

پیشینه لک آلبانی

آلبانی یا به عبارت کامل تر جمهوری آلبانی واقع در جنوب شرقی اروپا می باشد. این کشور در ابتدا عضو اتحادیه اروپا نبوده اما در سال ۲۰۰۹ به طور رسمی وارد اتحادیه اروپا شد اما از یورو در معاملات خود استفاده نکرد. ارز رسمی آلبانی یعنی لک آلبانی به واحد کوچکتری به نام کیندارکا (qindarka) که یک صدم لک است تقسیم می شود. هر ۱۰۰ کیندارکا برابر با یک لک ارزش دارد. 

انواع اسکناس و سکه لک

در کشور آلبانی انواع اسکناس و سکه از ارز لک وجود دارد. اسکناس های رایج در این کشور عبارتند از: اسکناس ۱۰۰ لکی، اسکناس ۲۰۰ لک و اسکناس ۵۰۰ لک. همچنین اسکناس های بالای هزار لک نیز در این کشور مبادله می شود. اسکناس های ۱۰۰۰ لک، ۲ هزار و ۵ هزار لک نیز در این کشور به چاپ رسیده است.

همچنین در این کشور سکه های لک نیز ضرب شده و در اقتصاد این کشور در حال گردش است. سکه های رایج لک عبارتند از: یک لک، ده لک، بیست، پنجاه و صد لک که این مقادیر اسکناس نیز در این کشور وجود دارد. البته مقادیر دیگری از سکه نیز در این اقتصاد آلبانی وجود دارد که به آن اشاره نشد.

اقتصاد آلبانی

تولیدات اقتصادی آلبانی بیشتر مربوط به بخش خدمات تولید است. زیرا در این کشور کارگران زیادی وجود دارند که برای بخش تولید بسیار مفید واقع می شوند. بخش کمی از رشد اقتصادی این کشور مربوط به کشاورزی و بخش دیگری نیز مربوط به صنعت می باشد. چون جمعیت این کشور زیاد است بنابراین نرخ بیکاری نیز در آن بالاست. همچنین به خاطر وضعیت بد اقتصادی این کشور تعداد زیادی از خانوارهای این کشور فقیر هستند.

صادرات آلبانی عمدتا مواد معدنی و سنگ های معدنی است. اما این تمام صادرات نیست. این کشور صادرات میوه و سبزیجات را نیز در کارنامه خود دارد و به کشورهای همسایه صادرات انجام می دهد. در عوض واردات این کشور ماشین آلات و تجهیزات لازم در صنعت می باشد.