پیروزی عرضه بر تقاضا در بازار ارز

پیروزی عرضه بر تقاضا در بازار ارز


در زمانی که قیمت دلار به اوج خود رسیده بود و قیمت ها روز به روز رشد می کرد مظنه دلار در صرافی ها نزدیک به ۵۰۰۰ تومان نیز رسید. این قیمت در طول عمر بازار ارز بی سابقه بود و همه را متعجب کرد. برخی نظر داشتند که این جهش قیمت در بازار ناشی از افزایش کاذب تقاضا می باشد و برخی نیز می گفتند مشکل در دست دلالان ارز است.

افزایش قیمت دلار طوری ادامه داشت که قیمت ارز از ۴۵۰۰ تومان به ۴۹۰۰ تومان رسید و چیزی به ۵ هزار تومان نمانده بود. بازار هفته ای در همین وضع باقی ماند و بعد از در اوج ماندن دلار کاهش قیمت و افت آن شروع شد و قیمت آن از ۴۹۰۰ تومان شروع کرد به افت کردن و در نهایت به ۴۴۰۰ تومان در روزهای گذشته رسید. 

تغییرات فاحش قیمت دلار

این تغییرات فاحش در قیمت ارز حاکی از عدم مدیریت بازار است. یعنی وضعیت بازار طوری است که به راحتی امکان تغییرات فاحش در آن وجود دارد و با افزایش تقاضا برای دریافت دلار چه به صورت کاذب و چه به صورت حقیقی قیمت ها افزایش خواهد یافت.

چنین بازاری به هیچ وجه برای سرمایه گذاری امن نیست و ممکن است در هر زمانی با افزایش تقاضا قیمت ها تغییر کند و این تغییر مثبت یا منفی باشد. همچنین بازار ارز در این روزها اصلا قابل پیش بینی نبود و سرمایه گذاران توانایی نوسان گیری در این بازار را نداشتند.

عرضه بر تقاضا پیروز می شود

اما خوشبختانه با مداومت بانک مرکزی بر عرضه دلار مداخله و ارز دولتی و همچنین جلوگیری از فعالیت دلالان در بازار قیمت ها فروکش کرد و بازار عرضه بر بازار تقاضا پیروز شد. با توجه به فعالیت های انجام شده در هفته گذشته عرضه دلار توانست پاسخ تقاضای دلار را بدهد و در صورت وجود عرضه در برابر تقاضا در بازار ارز وضعیت بهبود می یابد و دلیلی برای افزایش قیمت وجود نخواهد داشت.

در هفته گذشته و این هفته بازار ارز به طور کامل در ثبات قرار گرفت و قیمت دلار به پایین ترین حد خود در سال جاری یعنی ۴۴۰۰ تومان رسید و شاخص آن در همین وضعیت باقی مانده است. اما همچنان در مورد این بازار یعنی بازار ارز نگرانی هایی وجود دارد.

دلالان مشکل اصلی بازار ارز

یکی از نگرانی ها از بازار ارز این است که ظرف مدت دو هفته قیمت دلار از ۴۵۰۰ تومان به ۴۹۰۰ رسید و مجددا در یک هفته قیمت آن به نرخ قبلی بازگشت. چنین وضعیت بسیار غیرعادی است و به راحتی امکان تغییر قیمت ها وجود دارد. دلالان ارز مشکل اصلی بازار ارز هستند که سرمایه داران کلان این بازار مجددا می تواند با افزایش کاذب تقاضا برای خرید دلار بازار را ارز دلار خالی کنند و در صورت کمبود دلار در بازار و کاهش عرضه دلار قیمت ها دوباره جهش پیدا کند و به اوج خود برسد.

جهش ارزی دیگری در راه است

شاید تصور شود با این که دلالان بازار را یک ماهی در دست داشند اما بالاخره بانک مرکری بازار ارز را از دست آنها گرفت و مدریت کرد اما باید بدانید که این سودجویان به این راحتی ها دست از سر بازار بر نمی دارند و هم اکنون نیز دنبال فرصتی برای آشوب در بازار هستند. ممکن است دوباره در کمین بازار ارز باشند تا در فرصت مناسب عامل ایجاد جهش ارزی باشند.

اگرچه در حال حاضر قیمت ها به حالت عادی بازگشته و بازار ارز در آرامش به سر می برد اما باید منتظر حمله مجدد تقاضا به بازار توسط سفته بازان بود و دوباره سناریوی جهش نرخ ارز و دوباره فرصت طلبی دلالان و دوباره سخنان مسئولین.

تقاضای کاذب یا حمله تقاضا به بازار ارز

این افزایش کاذب تقاضا که به نوعی حمله تقاضا نیز نام برده می شود توسط سودجویان کلان در بازار ارز انجام می شود که باعث افزایش قیمت دلار می شود. حمله تقاضا نه تنها بازار ارز را بلکه دیگر بخش های بازار سرمایه مانند بازار سکه و بازار بورس را نیز با بحران مواجه می کند. همانطور که در گرانی دلار در هفته گذشته قیمت سهام های بورس با نوسانات شدید قدرت پیش بینی را از سهامداران گرفته بودند و بازار را سردرگم کرده بودند.

کمبود دلار در صرافی ها

از گرانی های اخیر بازار صرافی ها نیز بی نصیب نماندند و بعضی با کمبود ارز و بعضی دیگر با نوسان قیمت مواجه شدند و به همین علت دست از معامله کشیدند. در روزها گرانی دیده می شد برخی صرافی ها معامله انجام نمی دهند و برخی دیگر بازیچه دلالان شده اند. صف طولانی دریافت از مداخله ای هم که جلوی صرافی ها دراز شده بود انباشته از دلالان و سودجویان بود. بعضی روزها نیز شاهد نبود دلار مداخله ای و ارز دولتی در صرافی ها بودیم و بعضی صرافی ها از این وضعیت شاکی بودند.