تقاضای بدون عرضه عامل جهش قیمت دلار

تقاضای بدون عرضه عامل جهش قیمت دلار


در گرانی اخیر دلار برخی اعتقاد داشتند این گرانی بی سابقه علت داخلی دارد و نه خارجی یعنی برخی در بازار ارز برای خرید دلار تقاضا ایجاد کرده اند در صورتی که عرضه دلار وجود ندارد و در با کمبود بازار قیمت ها افزایش می یابد. تقاضای کاذب از جانب دلالان و سرمایه داران این بازار ایجاد شده بود و هدف نیز گران شدن دلار و سودجویی یوده است.

ارزان شدن دلار و آرامش بازار ارز 

امروز بازار ارز در آرامش به سر می برد و دلار ۵۰۰۰ تومانی امروز به ۴۴۰۰ تومان رسیده است به طوری که همه می گویند باد دلار خوابیده است. صرافی ها معاملات روزانه خود را به طور عادی انجام می دهند و سرمایه گذاران نیز به دنبال کسب و کار خود هستند. فقط دلالان هستند که بی کار شده اند و در کمین فرصتی مناسب برای حمله مجدد به بازار ارز می باشند.

گفته می شود شروع گرانی دلار از آنجا شروع شد که در نبود دلار و عدم معامله آن برخی برای خرید دلار قیمت خود را مرتب افزایش می دادند تا بتوانند دلار بخرند اما غافل از این که دلاری در بازار و صرافی ها برای خرید وجود ندارد و همین موضوع زمینه گران شدن دلار را فراهم کرد.

تقاضای کاذب و هیجان بازار 

جرقه گران شدن دلار این بود اما عوامل دیگری کمک کار آن بودند. عواملی نظیر عرضه قطره چکانی دلار مداخه ای، وجود حباب در قیمت یورو و پوند، بازار سیاه دلالان ارز و از همه مهم تر کمبود دلار در بازار باعث شد به طور ناگهانی قیمت دلار افزایش یابد و کسی نتواند جلوی آن را بگیرد.

اما این تمام ماجرا نبود. با شروع گرانی دلار برخی تصور کردند بازار ارز سوددهی خوبی دارد و برای سرمایه گذاری مناسب است لذا برای خرید دلار سرمایه خود را وارد این بازار کردند و مجددا تقاضا در بازار افزایش یافت در حالی که همچنان دلار در بازار کم بود.

عدم شفافیت در توزیع ارز

دیگر مشکل بازار ارز عدم شفافیت عرضه می باشد. همانطور که می دانید چند سالی می شود که فعالان بازار ارز در تلاشند که مسئولین بانک مرکزی اقدام به یکسان سازی نرخ ارز کنند و ارز تک نرخی را وارد بازار کنند اما به هر دلیلی این مهم تا به حال به سر انجام نرسیده است.

همچنین عرضه دلار نیز در بازار به خوبی انجام نمی شد یعنی بعضا دلالان و سودجویان در صف های طولانی مقابل صرافی ها می ایستادند تا دلار مداخله ای بخرند و در بازار با قیمت بالاتر بفروشند و این کار هر روز این دلالان بود. در چنین وضعیتی قطعا دلار مداخله ای بانک مرکزی بی تاثیر واقع می شود.