مهم‌ ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟

مهم‌ ترین ارزهای دیجیتال کدامند؟


امروزه ارزهای دیجیتال رشد خوبی داشته اند و برخی از آنها توانسته اند جای خود را در بازار ارز دیجیتال پیدا کنند و برخی دیگر در حال رشد می باشند. بیت کوین ارز دیجیتال برتر که شروع بازار ارز دیجیتال به واسطه آن بوده و در حال حاضر نیز پررونق ترین ارز دیجیتال محسوب می شود. حال می خواهیم چند مورد از مهمترین پول های دیجیتالی را نام ببریم.

بیت کوین (BitCoin)

بیت کوین ارز دیجیتال برتر که نیاز به معرفی و توضیح ندارد. ۸ سالی می شود که این ارز رمزپایه راه اندازی شده و این ارز از اولین ارزهای دیجیتال بوده و آن را به عنوان پایه گذار ارزهای دیجیتال می شناسند. امروز هم این ارز دیجیتال پر رونق قیمت بالایی دارد و افراد بسیاری به دنبال سرمایه گذاری در آن هستند. البته باید توجه داشت که نرخ این ارز دیجیتال بسیار در نوسان است و نوسانات آن از نوع شدید نیز می باشد به طوری که در چند ماه پیش قیمت آن ۵۰ درصد افت پیدا کرد.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم هم از جمله ارزهای دیجیتال رمز پایه است که در چند سال پیش ساخته شده که طراحی آن به صورتی است که امکان دخالت انسانی و کلاهبرداری را در آن از بیتن می برد و به نوعی در آن دست دلالان کوتاه می شود. اتریوم دومین ارز برتر بعد از بیت کوین است که حجم خوبی از بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۶ اتریوم تغییر رویه داد و به دو اتریوم تبدیل شد. اتریوم جدید و اتریوم قدیمی یا کلاسیک که هر دو در حال حاضر در بازار ارز معامله می شوند.

لایت کوین (LightCoin)

سومین ارز دیجیتال برتر لایت کوین است که در سال ۲۰۱۱ ایجاد شده و از جمله ارزهای رمز پایه می باشد. این ارز دیجیتال مبتنی بر بیت کوین ساخته شده و پایه های آن همچون بیت کوین است. لایت کوین را معمولا با بیت کوین اشتباه می گیرند چون هم نامشان شبیه یکدیگر است و هم لایت کوین کپی بیت کوین است اما با این تفاوت که سرعت بیشتری نسبت به بیت کوین دارد.

زی کش (Zcash)

این ارز رمزپایه با این که در اواخر سال ۲۰۱۶ رونمایی شد اما توانسته حجم خوبی از معاملات را به خود جذب کند اما بالاخره به بیت کوین نمی رسد. شعار این پول دیجیتال امنیت آن است یعنی زی کش ادعا دارد از امنیت بالایی برخوردا است و امکان دزدی و کلاهبرداری در آن وجود ندارد. احتمالا علت آن هم به نوع رمزنگاری این ارز بستگی دارد.

دش (Dash) یا دارک کوین (DarkCoin)

دش در سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد که در ابتدا نام آن دارک کوین یعنی پول سیاه بود که بعدا نام آن به دش تغییر کرد و در مدت کمی استقبال زیادی بدست آورد علتش هم این بود که این ارز دیجیتال به طور مرموز و ناشناسی فعالیت می کرد به هیچ ردپایی از صاحب ارز در شبکه باقی نمی گذاشت و در واقع امنیت خوبی داشت. شعار این ارز حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاع است و تلاش خود را برای حفظ آنها می کند.

مونرو (Monero) یا بیت مونرو (BitMonero)

مونرو را به عنوان ارز خصوصی، ایمن و غیر قابل مبادله می شناسند و روند کار این ارز دیجیتال به همین صورت است. این ارز رمزپایه سال ۲۰۱۴ میلادی شروع به کار کرد و همچون رقبایش در مدت کوتاهی طرفدارانی را گرد خود جمع کرد. گویا امنیت و حریم خصوصی در ارزهای دیجیتال حرف اول را می زند. نکته جالب این ارز دیجیتال وجود امضای واقعی در آن است که امکان کلاهبرداری را به حداقل رسانده است. در ابتدا با نام بیت مونرو شروع به کار کرد که بعدا با تغییر سیستم آن به مونرو تغییر نام داد.

نکته مهم در مورد ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین این است که اولا بازار آنها در این روزها بسیار داغ شده و انواع ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد که هر یک خصوصیتی دارند و هر یک مشتریان خود را دارند اما باید توجه داشت که ارز این ارزها در حال نوسان است و برای سرمایه گذاری در آنها باید دقت کافی را به خرج داد. ضمن این که گرچه زمان زیادی از روی کار آمدن این ارز ها می گذرد و استقبال زیادی هم از آنها شده است اما همچنان برخی کشور ها و دولت ها با آن مخالف هستند و از آن پشتیبانی نمی کنند.