معرفی واحد پول کشورهای مختلف

معرفی واحد پول کشورهای مختلف


در دنیا واحد های پولی مختلفی وجود دارد که یک یا چند کشور از آن استفاده می کنند. برخی از واحد های پول مختص یکی کشور است و فقط در آن کشور اعتبار دارد و برخی دیگر از واحد ها بین المللی هستند و چند کشور از آن استفاده می کنند. این موضوع بستگی به ارزش آن واحد پولی دارد که هرچه ارزش پول بیشتر باشد خواهان آن نیز در دنیا بیشتر خواهد بود.

دلار

دلار برترین ارز دنیا است که بیشترین معاملات جهانی بر پایه آن انجام می شود  و دلار را به عنوان ارز بین المللی می شناسند و در تمام دنیا اعتبار آن را قبول دارند. همچنین دلار ارزی است که بیشترین کشورها  از آن به عنوان واحد پول رسمی استفاده می کنند. کشورهای ایالات متحده آمریکا، استرالیا (دلار استرالیا)، سنگاپور (دلار سنگاپور)، هنگ کنگ (دلار هنگ کنگ)، زیمبابوه (دلار زیمبابوه)، کانادا (دلار کانادا)، بلیز (دلار بلیز)، تایوان (دلار تایوان)، نیوزیلند (دلار نیوزیلند) و کشورهای آفریقایی لیبریا (دلار لیبریا)، نامیبیا (دلار نامیبیا) و ... از دلار به عنوان واحد پول استفاده می کنند. دلار هر کشوری با دلار کشور دیگر تفاوت دارد و ممکن است ارزش آن نیز متفاوت باشد.

یورو

دومین ارز برتر دنیا یورو است که مربوط به اتحادیه اروپا می باشد و اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از یورو به عنوان واحد پول رسمی خود استفاده می کنند.  کشور های زیرمجموعه یورو عبارتند از: آلمان، فنلاند، پرتغال، اسپانیا، ایرلند، فرانسه، ایتالیا، یونان، بلژیک، اتریش، قبرس، اسلواکی و ... که عمدتا در قاره اروپا و عضو اتحادیه اروپا می باشند. برخلاف دلار که در هر کشوری متفاوت است یورو در تمام کشورها یکسان است و ارزش برابری دارد.

فرانک

سومین ارز پر استفاده در دنیا فرانک است که در ابتدا واحد پول فرانسه بوده اما در حال حاضر کشورهای دیگری از آن استفاده می کنند. کشورهای سوئیس (فرانک سوئیس)، سنگال، آفریقای مرکزی (فرانک آفریقای مرکزی)، گینه (فرانک گینه)، کنگو (فرانک کنگو)، مالی، کامرون، ساحل عاج، گابن، توگو، بورکینافاسو، بنین، جیبوتی (فرانک جیبوتی)، نیجر، چاد و لیختن اشتاین از فرانک به عنوان واحد پول رسمی خود استفاده می کنند. جالب این است که اکثر کشورهای زیرمجموعه حوزه پولی فرانک آفریقایی هستند. به این معنی که فرانسه که بر کشورهای آفریقایی استعمار داشته واحد پول خود را بر آنها نیز تحمیل کرده است.

دینار

نام دینار از گذشته در تاریخ اسلام و اعراب بوده است و در ز مان فعلی نیز کشورهای عربی از آن استفاده می کنند. کشور های بحرین (دینار بحرین)، الجزایر (دینار الجزایر)، لیبی (دینار لیبی)، عراق (دینار عراق)، کویت (دینار کویت)، تونس (دینار تونس)، اردن (دینار اردن) و صربستان (دینار صربستان ) واحد پولی دینار را واحد پول خود قرار داده اند.

ریال

ریال واحد پول کشور خودمان است که کشورهای دیگر نیز از آن استفاده می کنند. کشور های ایران (ریال ایران)، عربستان (ریال عربستان)، قطر (ریال قطر)، یمن (ریال یمن) و عمان (ریال عمان) از واحد پول ریال استفاده می کنند. البته ارزش ریال هر کشور با کشور دیگر متفاوت است و واحد پول هر کشوری هرچند همنام باشد ارزش خود را دارد.

پزو

برخی از کشورها واحد پولی پزو را برای خود برگزیده اند. کشورهای مکزیک (پزو مکزیک)، آرژانتین (پزو آرژانتین)، کوبا (پزو کوبا)، شیلی (پزو شیلی)، فیلیپین (پزو فیلیپین)، اروگوئه (پزو اروگوئه) و کلمبیا (پزو کلمبیا) از پزو به عنوان واحد پول رسمی در کشور خود استفاده می کنند.

درهم

درهم نیز همچون دینار در فرهنگ اعراب وجود دارد اما برخلاف دینار استقبال چندانی از آن نشده است و فقط دو کشور از آن استفاده می کنند. کشور امارات (درهم امارات) و مراکش (درهم مراکش) دو کشوری هستند که درهم را واحد پول خود قرار داده اند.

روپیه

واحد پول کشورهای هند (روپیه هند) و پاکستان (روپیه پاکستان) روپیه است که اصلی ترین عضوهای حوزه پولی روپیه می باشند. همچنین کشور های  اندونزی (روپیه اندونزی)، نپال (روپیه نپال)، سری لانکا (روپیه سری لانکا) و موریس (روپیه موریس) نیز از این واحد پولی استفاده می کنند.

پوند

سومین پول با ارزش جهان و ارز بین المللی پوند انگلیس است که برخلاف ارزش بالای آن در معاملات جهانی فقط یک کشور به جز انگلیس از آن به عنوان واحد پول رسمی استفاده می کند. به جز انگلستان کشور مصر (پوند مصر) هم پوند را واحد پول رسمی خود قرار داده است.

کولون

واحد پول کولون واحد ناشناخته ای است که نام آن برای خیلی ها ناآشنا است. دو کشور کاستاریکا (کولون کاستاریکا) و السالوادور (کولون السالوادور) کولون را واحد پول خود انتخاب کرده اند.

شیلینگ

دیگر واحد پول موجود در جهان شیلینگ است که فقط کشورهای آفریقایی از آن استفاده می کنند. چهار کشور آفریقایی کنیا (شیلینگ کنیا)، سومالی (شیلینگ سومالی)، تانزانیا (شیلینگ تانزانیا) و اوگاندا (شیلینگ اوگاندا) از ارز شیلینگ استفاده می کنند. البته در گذشته اتریش (شیلینگ اتریش) نیز از واحد شیلینگ استفاده می کرد که بعدا یورو را واحد رسمی خود انتخاب کرد.

کرون

کشورهای استونی (کرون استونی)، جمهوری چک (کرون جمهوری چک)، سوئد (کرون سوئد) و نروژ (کرون نروژ) از واحد کرون استفاده می کنند. این چهار کشور کرون را واحد رسمی برای پول خود انتخاب کرده اند که این واحد تحت نظارت بانک مرکزی آنها قرار دارد.

لیره

واحد پول لیره در کشورهای ترکیه (لیره ترکیه)، سوریه (لیره سوریه) و لبنان (لیره لبنان) مورد استفاده قرار گرفته است. اصلی ترین کشور زیرمجموعه لیره ترکیه است که معمولا با نام لیره ترکیه شناخته می شود.

روبل

از جمله ارزهای مهم دنیا روبل است که معمولا آن را با نام روبل روسیه معرفی می کنند که علاوه بر روسی کشور بلاروس (روبل بلاروس) نیز از آن استفاده می کند. در گذشته آن را روبل شوروی می خواندند اما با فروپاشی شوروی و ایجاد روسیه به نام روبل روسیه می شناسند.

وون

واحد پول کره ای در دنیا واحد پول وون است. وون واحد پول کشورهای کره شمالی (وون کره شمالی) و کره جنوبی  (وون کره جنوبی) می باشد و فقط این دو کشور کره ای هستند که از آن استفاده می کنند.

تومان

علاوه بر ریال تومان نیز به طور غیر رسمی واحد پول کشورمان می باشد که در مردم از آن استفاده می کنند.

کواچا

واحد پول غیر آشنایی است که مربوط به دو کشور غیر آشنای مالاوی (کواچای مالاوی) و زامبیا (کواچای زامبیا) می باشد.

ین

کشور فعال اقتصادی و پیشرفته ژاپن ین را واحد پول خود انتخاب کرده است. دیگر هیچ کشوری به جز ژاپن از ین استفاده نمی کند. معمولا ین را با عنوان ین ژاپن معرفی می کنند.

یوان

کشور اقتصادی چین نیز برای خود واحد پول اختصاصی دارد که آن یوان است. یوان واحد پول مخصوص چین است و دیگر کشورها از آن استفاده نمی کنند.

راند

آفریقای جنوبی گرچه کشوری آفریقایی است و در گذشته مستعمره فرانسه بوده اما واحد پول خود را از فرانک به راند تغییر داده و فقط این کشور است که از راند استفاده می کند.

بات

بات از جمله واحد های پولی نام آشنا در دنیا است که کشور تایلند (بات تایلند) از آن استفاده می کند و واحد پولی رسمی آن می باشد.

افغانی

همانطور که از نامش پیداست واحد پول رسمی کشور افغانستان می باشد و دیگر کشورها نیز آن را به عنوان واحد پولی قبول ندارند

درام 

ارمنستان کشور همسایه از واحد پول درام استفاده می کند که برخی اعتقاد دارند که ریشه درام همان درهم است که به این صورت در آمده است.

منات

دو کشور آذربایجان (منات آذربایجان) و ترکمنستان (منات ترکمنستان) واحد پول منات را به عنوان واحد پول تصویب کرده اند که مختص این دو کشور می باشد اما ارزش هر یک متفاوت است.

رئال

کشور امریکایی برزیل واحد پولی رئال را برای خود دارد. گفته می شود ریشه کلمه رئال با ریشه کلمه ریال یکی است.

بیر

کشور اتیوپی واحد پولی بیر را برای خود برگزیده و از آن در معاملات خود استفاده می کند. بیر واحد پول معروفی نیست زیرا اتیوپی اقتصاد فعالی ندارد.

سوم (som)

واحد پول کشور ازبکستان سوم است که کشورهای دیگر از آن استفاده نمی کنند. ازبکستان واحد پول خود را سوم قرار داده است.

لک 

آلبانی کشوری است که برای خود واحد پول مجزا دارد و نام آن واحد پول لک است. لک واحد پول کشور آلبانی می باشد که در معاملات داخلی از آن استفاده می شود.

سامانی

دیگر واحد پولی موجود در جهان سامانی است که مربوط به تاجیکستان (سامانی تاجیکستان) می باشد.

لو

نام واحد پول کشور بلغارستان لو است. گرچه نام عجیبی است اما به هر حال نام واحد پولی این کشور است.

تاکا

بنگلادش از تاکا به عنوان واحد پول استفاده می کند و تاکا را واحد ارزی خود قرار داده است. تنها بنگلادش از واحد پولی تاکا استفاده می کند.

کوانزا

واحد پول کشور آفریقایی آنگولا کوانزا نام دارد که به خاطر اقتصاد ضعیف این کشور واحد پول آن نیز کم ارزش می باشد.

گریونا

واحد پول کشور تازه تاثیر اوکران گریونا است که آن ارزش چندانی در معاملات بین المللی ندارد.

واحد های پولی دیگری نیز در دنیا وجود دارد که مربوط به کشورهایی است که نام آنها آشنا نیست و یا این که در گذشته مورد استفاده بوده اند و الان دیگر از آنها استفاده نمی شود.