سود تضمینی با خرید دلار بانک مرکزی!

سود تضمینی با خرید دلار بانک مرکزی!


در هفته های گذشته شاهد جهش قیمت دلار و به دنبال آن هجوم خریداران دلار برای سرمایه گذاری در این بازار بودیم به طوری که چند هفته ای وضعیت بازار ارز آشفته بود و قیمت ها دائما نوسان داشت. بالاخره در هفته گذشته وضعیت بازار ارز به حالت عادی بازگشت.

التهاب بازار ارز با افزایش تقاضا

بانک مرکزی برای جلوگیری از هجوم تقاضای دلار در بازار ارز بسته ی پیشنهادی ارائه داده است. بسته ای که هدف آن جلوگیری از ورود سرمایه های سرگردان به طور غیر قابل کنترل به بازار ارز است و تلاش دارد این سرمایه های ورودی را مدیریت کند.

همانطور که گفته شد یکی از دلایل اصلی جهش نرخ ارز در ماه گذشته افزایش تقاضا در بازار بود. افزایش کاذب یا غیر کاذب تقاضا در بازار باعث شد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار برهم بخورد و افزایش قیمت دلار را به همراه داشته باشد.

بسته پیشنهادی بانک مرکزی برای جلوگیری از التهاب بازار ارز

بانک مرکزی برای جلوگیری از این آشوب در ماه های آینده بسته ی پیشنهادی رائه داده تا بتواند بازار را مدیریت کند و جلوی دلالان و سفته بازان ارز را بگیرد. بر این اساس به بانک ها اجازه داده شده برای مدت محدود گواهی سپرده با سود حداقل ۲۰ درصد منتشر کنند تا سرمایه های خارج شده از بانک ها دوباره به همان سمت بازگردند.

به نظر می رسد این روش بهتر از خرید دلار و منتظر ماندن برای دریافت سود باشد زیرا در این روش دریافت سود تضمینی است و خود بانک مرکزی ضمانت آن را انجام می دهد. در واقع بانک ها فقط عامل فروش این اوراق هستند و پردازنده سود بانک مرکزی است.

محاسبه سود بر اساس نرخ سنا

قیمت اوراق عرضه شده بر اساس نرخ سنا می باشد. سنا یا همان سامانه نظارت ارز سامانه اعلام نرخ ارز دولتی توسط بانک مرکزی است. نرخ سنا مانند نرخ بازاری نوسان ندارد و علاوه بر آن همچون نرخ بازاری رشد خود را دارد.

با توجه به این که قیمت ارز در کشور رو به رشد است با خرید این گواهی سپرده می توان در بلند مدت سود خوبی بدست آورد بدون این که ریسکی در این سرمایه گذاری وجود داشته باشد.

فواید خرید اوراق سپرده بانک مرکزی

نکته خوب در این سرمایه گذاری این است که علاوه بر نبودن ریسک در این سرمایه گذاری نسبت به خرید دلار از صرافی ها، در این روش حداقل سودی نیز برای خریدار در نظر گرفته می شود. این درحالی است که قیمت دلار در زمان سررسید تغییر نکرده باشد اما اگر نرخ ارز رشد داشته باشد مقدار رشد قیمت دلار بنابر نرخ سنا به خریدار پرداخت می شود.