آشنایی با واحد پول رئال برزیل

آشنایی با واحد پول رئال برزیل


واحد پول کشور برزیل رئال نام دارد که ریشه لاتین دارد و به همین دلیل برخی به آن رآل نیز می گویند که به نظر می رسد برگرفته از کلمه real باشد. رئال برزیل را با علامت $R نمایش می دهند و علامت بین المللی آن نیز BRL می باشد که در بازارهای جهانی با این علامت نمایش داده می شود. پول رایج برزیل رئال است و از این پول در معاملات خود استفاده می کنند.

کشور پهناور برزیل که در قاره آمریکا قرار دارد از واحد پولی به نام رئال استفاده می کند. گرچه این کشور در نزدیکی آمریکا قرار دارد و اصولا باید از واحد دلار استفاده کند اما در کمال تعجب واحد پول آن رئال است. برخی می گویند ریشه رئال برزیل با ریشه ریال یکی است که هر دو ریشه ی اسپانیایی دارند. اما به هر حال ریال و رئال هر کدام یک واحد پول مجزا به حساب می آیند.

واحک کوچک تر رئال

واحد پول رئال برزیل از واحد پول کوچکتری به نام سنتاوو تشکیل شده است. سنتاوو در حقیقت پول خرد برزیلی ها محسوب می شود و ارزش کمی دارد. معمولا از واحد های کوچکتر پول فقط سکه ضرب می شود و اسکناس آنها وجود ندارد. هر ۱۰۰ سنتاوو برابر با یک رئال برزیل ارزش دارد به عبارت دیگر ارزش سنتاوو یک صدم رئال است.

برزیلی ها زبان پرتغالی دارد و در این زبان کلمه رئال به معنی سلطنتی می باشد. البته این کلمه در زبان انگلیسی نیز وجود دارد که ریشه آن همین رئال پرتغالی است. برخی نیز می گویند کلمه رئال ریشه اسپانیایی دارد و به معنی واقعی می باشد.

پیشینه رئال برزیل

برخی از واحد های پولی مانند رئال دو نوع داشته اند. نوع قدیم و نوع جدید که علت آن نیز معمولا مشکلات اقتصادی کشورها بوده است. برزیل هم در گذشته واحد پول رئال قدیمی را داشت که به دلیل مشکلات اقتصادی و برای حل این مشکلات واحد پول رئال قدیم را کنار گذاشت و از واحد پول رئال جدید استفاده کرد. مسئولیت تولید و توزیع ارز و پول رئال در برزیل بر عهده بانک مرکزی برزیل است. همچینن تولید و توزیع ارز، چاپ اسکناس و ضرب سکه ها نیز توسط این بانک انجام می شود.

انواع اسکناس و سکه رئال

در برزیل انواع اسکناس و سکه از رئال تولید شده و در بازار توزیع شده است. اسکناس های رایج در بازار پول برزیل به ترتیب برابر با ۲ رئال، ۵ رئال، ۱۰ رئال، ۲۰ رئال، ۵۰ رئال و ۱۰۰ رئال می باشد. همچنین سکه های یک سنتاوو، ده سنتاوو، ۲۵ سنتاوو، ۵۰ سنتاوو و یک رئالی وجود دارد.

ارزش رئال برزیل در برابر دلار و ریال

اما ارزش رئال برزیل در مقابل دیگر ارز ها. واحد پول برزیل یعنی رئال برزیل از ارزش بالایی برخوردا است البته این ارزش بالا ناشی از قدرت اقتصادی برزیل نیست بلکه به این ارزش به صورت کاذب بالا نگه داشته شده است. هر رئال برزیل تقریبا برابر با ۱۱۰۰۰ ریال ایران ارزش دارد. ارزش رئال برزیل در مقابل دلار نیز برابر یک دوم است. یعنی هر ۲ رئال برزیل برابر با یک دلار آمریکا می باشد.