شرایط خرید دلار بانکی از صرافی ها

شرایط خرید دلار بانکی از صرافی ها


برای خرید دلار بانکی یا به عبارتی دلار دولتی باید با مدارک شناسایی اقدام به خرید نمود تا هویت خریدار برای صرافی و فروشنده دلار احراز شود در غیر این صورت به شما دلار بانکی فروخته نمی شود. اما دلار بازاری به این صورت نیست و فروشنده که معمولا دلال ارز است فقط پول را می شناسند و هویت شما برایش مهم نیست. در حال حاضر مدرک شناسایی برای خرید دلار بانکی کارت ملی می باشد.

مدارک لازم برای خرید دلار بانکی از صرافی ها

بانک مرکزی به صرافی های دولتی و کسانی که ارز بانکی می فروشند تاکید کرده فروش دلار فقط با استفاده از کارت ملی انجام گیرد تا هویت خریدار برای فروشنده دلار مشخص شود و دست دلالان ارز رو شود. اما با وجود این روش هم دست دلالان ارز بسته نشد و آنها همچنان کار خود را به درستی انجام دادند. در هفته های اخیر که قیمت دلار جهش یافته بود بازهم شاهد حضور پرشور دلالان ارز در صفهای طولانی دریافت دلار بانکی بودیم و همین نشان دهنده عدم کارایی این موضوع می باشد. 

البته در همان روزها بانک مرکزی محدودیت دیگری نیز برای خرید دلار اعمال کرد به این صورت که هر فردی مقدار مشخصی دلار می تواند بخرد و بیش از آن به او فروخته نمی شود. یعنی هر شماره ملی حد معینی برای خرید دلار دارد.

ایجاد شرایط سخت برای خرید دلار بانکی

با این وضعیتی که بازار ارز به آن دچار شده لازم است شرایط سخت گیرانه ای برای خرید و فروش دلار در بازار اعمال شود تا دیگر کسی هوس سودگیری از این بازار را نداشته باشد. حتی در روزهای گذشته نیروی انتظامی برخی از فروشندگان غیرقانونی دلار بانکی را نیز دستگیر کرده اما باز هم پای آنها به بازار ارز باز شده است.

به نظر برخی کارشناسان اقتصادی این روش عرضه دلار بانکی درست نیست و تاثیری در کاهش قیمت ها  ندارد. بانک مرکزی دلار بانکی را با قیمت ارزان در بازار توزیع می کند و دلالان صف طولانی برای خرید آن تشکیل می دهند و بعد از خرید ارزان دلار بانکی آن را در بازار آزاد با قیمت بالاتر می فروشند. این روش فقط تبدیل به کاسبی دلالان ارز شده و تاثیری در کاهش قیمت ها ندارد.

لزوم مدیریت عرضه دلار بانکی در بازار

درست است که افزایش عرضه و برابری عرضه و تقاضا می تواند از التهاب بازار کم کند اما در این وضعیت افزایش عرضه به نفع دلالان تمام می شود و همچنان قیمت بازاری همان قیمت سابق است چرا که دلار بانکی صفی طولانی متشکل از دلالان دارد و تمام ارز توزیع شده به دست دلالان می رود.

روش افزایش عرضه و توزیع دلار بانکی در بازار روش خوبی است اما باید به درستی انجام شود و به صورت مدیریت شده به انجام برسد. توزیع دلار باید طوری انجام شود که دلار بانکی و ارزان به دست مصرف کننده برسد نه به دست دلال ارز.